Lord Rothermere írását az hívta életre, hogy tapasztalata szerint a kisantant államok, melyekhez területeket csatoltak Magyarországtól, a velük együtt „kapott” állampolgárokat hátrányosan megkülönböztették, holott erre nemzetközi garanciák léteztek. Ez a cikk, valamint az ennek nyomán kialakult mozgalom a hazai revíziós politikát is megerősítette, és széles körben elterjedtek az ehhez kapcsolódó szlogenek. Az egyik ilyen az „Igazságot Magyarországnak!” jelmondat volt, amely egy óceánt átszelő repülőgép nevét is adta.
Ezzel a géppel Magyar Sándor navigátor és Endresz György pilóta repült, és 1931-ben átrepültek vele az Atlanti-óceán fölött. Az angolul „Justice for Hungary” nevet viselő, Lockheed Sirius 8A típusú, alsószárnyas, kétüléses, egymotoros járművel megtett utat Lord Rothermere 10 ezer dollárral támogatta. A két magyar rekordidő, 13 óra 50 perc alatt szelte át az óceánt.
Endresz György nem sokkal később elhunyt. Az általa vezetett híres gép a földnek csapódott, kigyulladt, és akkori navigátorával odavesztek. Ekkor ajándékozta Mussolini Magyarországnak a „Giustizia per l’Ungheria” nevű, FIAT BR.3 típusú, kétüléses, kétfedeles, bordóra és vajszínűre festett repülőgépet. A mátyásföldi átvételi ünnepségen jelentették be, hogy országjáró csillagtúrát szerveznek bemutatására, a gép pilótájául Kálmán László főfelügyelőt nevezték ki.
1932. szeptember 11-én érkezett Szegedre, ahol délután 2 óráig maradt, ekkor indult Békéscsabára. Városunkban egész repülőnapot szerveztek a tiszteletére. Az újság felhívást tett közzé, miszerint a M. Kir. Posta alkalmi postajárataként is üzemelt. 3 órakor érkezett meg, ekkor a katonazenekar a Himnuszt eljátszotta a tiszteletére, majd Jánossy Gyula polgármester üdvözölte a pilótát. Utána különböző attrakciókkal kápráztatták el szegedi repülősök a közönséget. A délután fél 5-kor zárult műsort követően az olasz gép is a magasba emelkedett, és a felszállás közben a katonazenekar a Rákóczi-indulót játszotta. Este 6 órára tért vissza a „Giustizia per l’Ungheria” a mátyásföldi repülőtérre, míg a csabai tömeg késő éjjelre oszlott fel.
Szalay Ágnes