Pénteken kora délután zajlott Doboz-Szanazugban a Démétér Alapítvány által létesített rekreációs otthon, a GyöngyHáz átadója. A már 20 éve működő budapesti alapítvány a Szent László Kórház Gyermekhematológiai és Őssejt-transzplantációs Osztályán dolgozók munkája révén indult el azzal a céllal, hogy a kórház területén működő Démétér Házban zajló terápiás munka folytatódhasson. A dobozi otthon ennek megfelelően a csontvelő-transzplantáción átesett gyerekek és családjaik regenerálódását segíti.
– A testi-lelki rehabilitáció egy több hónapos, akár éves folyamat. Ezt az otthont azért hozuk létre munkatársaimmal és segítőinkkel, hogy ezen az úton a gyerekek és a családok tovább mehessenek. Itt nyaralhatnak, mi pedig különböző programokat szervezünk a számukra, hogy következő években visszatérhessenek oda, ahonnan jöttek: az iskolába, a családjuk és a barátaik körébe – mondta el dr. Kriván Gergely osztályvezető főorvos, az alapítvány kuratóriumi elnöke.
Fotók: D. Nagy Bence/behir.hu
Az egyszerre akár 3-4 családnak is helyet biztosító szanazugi létesítmény nemcsak a Szent László kórház betegei számára nyújt rekreációs lehetőséget.
– Célunk az, hogy a magyar gyermekonkológiai hálózat többi centrumában kezelt daganatos betegek, az egyetemi városokban, illetve a Miskolcon és Szombathelyen lévő érintettek és családjaik is eljöhessenek ide. De azokra az ápolókra is gondoltunk, akik bár nagyon kevesen vannak, nélkülözhetetlen munkát végeznek, szívüket-lelkület beletéve a gondozásba. Az ő és családjuk számára is szeretnénk itt kikapcsolódási lehetőséget nyújtani – tette hozzá a kuratóriumi elnök.
Dr. Kriván Gergely elmondta, a ház korábban az Engedjétek Hozzám a Kisgyermekeket Alapítványé volt, melynek képviselőivel már 2013-ben elkezdtek közösen gondolkodni az épület további sorsáról. A teljes felújításra szoruló szanazugi épület körüli munkákra két évvel ezelőtt kezdtek el forrásokat gyűjteni.
– A kislányomról 9 éves korában derült ki, hogy leukémiás. Debrecenben kezelték, ahol kiderült, hogy csontvelő-transzplantációra van szüksége. A beavatkozásra Budapesten került sor tavaly szeptemberben, ekkor kerültünk kapcsolatba a Démétér Alapítvánnyal. Az ő apartmanjaikban szálltunk meg és kaptunk meg minden segítséget ebben az időszakban. Tőlük tudtuk meg, hogy épül egy ilyen ház, ahol a felépülés folytatódhat, és ahol hasonló helyzetben lévő, akár ismerős családokkal is találkozhatunk majd – osztotta meg egy hajdúnánási édesanya, Valkó Edina.
Fotók: D. Nagy Bence/behir.hu
A gyógyulás folyamatát komoly szakmai stáb segíti, így többek között egy lelkigondozó – az átadó ünnepségen szintén résztvevő Némethné Tóth Szilvia evangélikus lelkész –, illetve egy pszichológus is. A felépülésben ugyanakkor fontos szerepet játszik majd az aktív kikapcsolódás, mely a telekhatáron túl is szavatolt, köszönhetően a csendes környezetnek.
– Bár természetesen a gyermekek és a családok jólléte az elsődleges szempont, de Doboz nagyközség számára az is fontos, hogy hírünk eljusson a megye-, sőt akár az országhatáron túlra is. Ennek a lelki menedéknek a létrejötte így közvetve Szanazugot is népszerűsíti. Településünk mindenképpen gazdagabb lett azáltal, hogy egy ilyen komoly gyógyító munka folyik a vonzáskörzetében – fogalmazott Köves Mihály, Doboz polgármestere.
A megnyitó esemény megkoronázásaként dr. Kriván Gergely a jelenlévő gyermekek segítségével egy időkapszulát helyezett el az épület melletti, jelenleg még üres területen, melyet a tervek szerint hamarosan gazdag növényvilág borít majd.
Az élet ugyanis utat tör.