Péntek 13 – a baljóslatú misztikus dátum

2024. szeptember 13. 18:13 | Kintner Nikolett

A péntek 13-tól való félelem ma már globális szinten mindennapi jelenségnek számít, melynek elterjedéséhez számos esemény vezetett.

Péntek 13-a misztikus dátummá nőtte ki magát, amelyet napjainkban számtalan legenda és babona leng körül. Vannak, akik az utcára sem mernek kilépni, vannak, akik pedig ugyanolyan napként tekintenek rá, mint bármelyik másikra.

A baljós dátum eredetéről csak elméletek vannak, de biztos információk nincsenek arról, pontosan hogyan és mikor alakulhatott ki. Az egyik ilyen elmélet szerint hátterében egy történelmi esemény áll. A francia uralkodó, IV. Fülöp 1307. október 13-án templomos lovagok százait végeztette ki.

 

A templomosok égetése (Forrás: wikipedia.hu)

Nemcsak péntek 13-a, de magában a 13-as szám és a péntek is a balszerencsés szimbólumok közé tartozik.

Akad olyan feltételezés is, miszerint azon a bizonyos utolsó vacsorán az áruló Júdás a 13. apostolként volt jelen. Emiatt szerencsétlenséget jelent egy tizennégy fős asztaltársasághoz ülni, ennek következményeképp alkotta meg Franklin Delano Roosevelt, amerikai elnök „a tizennegyedik (quatroziéme) intézményét”. Ez annyit tesz, hogy ha csak tizenhárman gyűltek össze egy asztaltársasághoz, odarendelt plusz egy embert, akivel együtt máris tizennégyen lettek.

 

Leonardo da Vinci - Az utolsó vacsora (Forrás: wikipedia.hu)

 

Továbbá a péntekre vetülő negatív bibliai történetek is hozzásegítettek a nappal kapcsolatos balszerencsés hiedelmekre. Az írás szerint Jézust pénteken feszítették keresztre, Éva egy pénteki napon adta Ádámnak az almát, ahogy Káin is ezen a napon ölte meg testvérét.

 

Albrecht Dürer - Ádám és Éva (Forrás: wikipedia.hu)

Nem csoda tehát, hogy a két negatív szimbólum együtt baljós szférát vont maga köré.

Vannak olyanok, akik viszont ezt a napot megragadva szerencsét próbálnak, ennek köszönhetően pedig a szerencsejátéküzletek egész nap folyamatosan nagy forgalom mellett működnek.

Győri István, a békéscsabai 373-as lottózó vezető lottózóértékesítője szerint az átlagos felfogással ellentétben számukra ez minden évben egy szerencsés nap, ilyenkor még olyanok is benéznek, akik egyébként sosem járnak oda.

– Lényegében az a tapasztalat, hogy ilyenkor nagyon sokan jönnek be hozzánk, mert telített a lottózó. Igyekszünk felkészülten várni az ügyfeleket, három kasszával, hogy minél gördülékenyebben működjön a dolog és haladjon a sor. Emellett abban is bízunk, hogy minél többet nyerjenek a játékosok – fogalmazott. Hozzátette, ilyenkor gyakran látni keresztbe szorított ujjakat, a 13-as számú sorsjegyek pillanatok alatt elfogynak és a kitöltő szelvényeken is kivétel nélkül megjelenik a 13-as szám.

 

373-as lottózó, Békéscsaba (fotó: Balog Zsolt/behir.hu)  

Varga Éva klinikai szakpszichológus elmondása szerint hazánkban kevésbé intenzívek a dátummal kapcsolatos hiedelmek, annál inkább jellemzőek Amerikában. Mint fogalmazott: ennek lehet személyes indíttatása is.

– Feltételezem, hogy aki pozitívan kötődik ehhez a dátumhoz, annak volt valamilyen egybeesés az életében, történt vele egy szerencsés dolog és akkor így fixálódhatott, hogy ez egy szerencsés nap. Valakinek meg pont akkor történt valami, ami kedvezőtlen, végzetes vagy összeomlott valami, így negatív dolgot kapcsol a dátumhoz – nyilatkozta a pszichológus.

Többen is szerencsét próbáltak szeptember 13-án, volt, aki azért, mert a születésnapját ünnepelte, valaki pedig csak azért, mert úgy gondolta ez egy szerencsés dátum. Akadtak azonban olyanok is, akik nem hisznek az ilyen bűbájokban és varázslatokban. 

További programok »

Itthon

A város méltó emléket szeretne állítani Suhajda Szilárdnak

Szarvas Péter, Békéscsaba Megyei Jogú Város polgármestere a legutóbbi sajtótájékoztatóján számolt be arról, hogy a város szeretne méltó emléket állítani Suhajda Szilárdnak. A békéscsabai születésű hegymászó tavaly májusban tűnt el, a Mount Everest csúcsának közelében.
10:14
FEL