Az EU össze akarta kapcsolni a költségvetést a politikával
Megvan az unió következő 7 éves költségvetése és hamarosan indulhat a helyreállítási alap kifizetése.
– Úgy hoztuk 0-1-ről a mérkőzést, mint a válogatott Izland ellen. Hónapok óta zajlottak késhegyre menő tárgyalások a németekkel. Magyarország és néhány tagállam véleménye szöges ellentétben állt az EU jövőjéről. Az Európai Parlament szeretné átvenni az Európai Unió irányítását az állam- és kormányfőktől – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádiónak adott interjújában.
Ez volt az európai dimenziója a konfliktusnak. Magyar szempontból a probléma gyökere az volt, hogy az EU össze akarta kapcsolni a költségvetést mindenféle bonyolult politikai törekvéssel – tette hozzá.
A lengyel bajtársaknak külön köszönetet kell mondani, mert lehet, hogy egyedül is elevickéltünk volna idáig, de egy nagy 40 milliós országgal azért mégiscsak könnyebben ment. A cseh államfő is azt mondta, hogy a közép-európai államoknak együtt kellene képviselniük a magyar-lengyel álláspontot.
Hangsúlyozta ez nem egy a többi tagállam felett aratott győzelem, hanem egy közös európai siker.
A fő döntéshozók a kormányfők
Az Európai Parlament át akartra venni az unió irányítását – jelentette ki a miniszterelnök utalva a testület minapi, az uniós költségvetéssel kapcsolatos határozatára.
Az uniós tisztviselők szerint Brüsszelben van az unió központja, a kormányfők szerint a nemzeti fővárosokban. Az alapszerződés kimondja, hogy a fő döntéshozók a kormányfők. Ez ellen harcol az EP. E mögött egy hálózat van, itt jönnek a képbe Sorosék - húzta alá. A milliárdos hálózatának erős pozíciói vannak az EP-ben. „Nevezzük ezt globális elitnek, ami bevette magát az EP-be”.
Át akarják venni a hatalmat a kormányfőktől. A nemzeti kormányokkal szemben a globális szervezetet akartak helyzetbe hozni.
A számok nem romlanak
Hajnalban az operatív törzs ülésén kezdtünk, onnan is jövök, és nincsenek felszabadító erejű jó híreim. Azt tudom mondani, hogy a számok nem romlanak – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök hangsúlyozta: jól felkészültek a nyáron, a nemzeti konzultációval felmérték, hogy mire van szükség. Beszerezték a megfelelő eszközöket, így az egészség bírni fogja.
– A fáradtság ilyenkor elkerülhetetlen, és a fáradtság után jön a fásultság, ami hibákhoz vezethet. Ez nem egyszerű helyzet. Nyugat-Európában nem látunk nagy javulást. A síeléssel kapcsolatban továbbra is azt kérem, hogy a magyarok maradjanak otthon. December 27-én vagy 28-án esély van arra, hogy bekövetkezzenek a vakcinaoltások. Először a Dél-pesti Centrumkórházban oltják az egészségügyi dolgozókat, azt követően a megyei kórházak egészségügyi dolgozói jönnek – ismertette Orbán Viktor.
Kiemelte, hogy beszélni fog az egészségügyi dolgozókkal, mert a köreikben egyáltalán nem általános, hogy igényt tartanak az oltásra. Nem szeretné feladni a választás lehetőségét, továbbra is önkéntes lesz az oltás, de szeretné, hogy az egészségügyi dolgozók megvédjék magukat, mert ők pótolhatatlanok a frontvonalon.
A vírus elleni vakcina regisztráció „fut felfelé”
Jelenleg 35 ezer ember számára érkezik első körben Magyarországra a vakcina. A regisztrációnak lesz jelentősége, hiszen amikor tömeges lesz az oltás akkor számítani fog, hogy ki mikor regisztrált. Addig az operatív törzs terve lapján oltanak.
Hozzátette: ha egy hétvége alatt is be tudnák oltani az egész országot, az oltási terv rendelkezésre áll, már csak a vakcina hiányzik. Most az egészségügyi dolgozók számára lesz elegendő a vakcina.
A szenteste érvényes szabályokról december 21-én hoznak döntést
– Idén kis karácsony lesz. Mindenki a nagy karácsonyt szereti, mert az egy családi ünnep, amikor össze tudnak jönni a rokonok. Ez most egy nagy áldozat, amit meg kell hoznunk, mert ha úgy viselkedünk, ahogy szoktunk, amikor ráhozzuk a vírust a családra – mondta Orbán Viktor.
Hozzátette, talán húsvétkor már normális keretek között ünnepelhetünk.
A szenteste szabályairól még nem hoztak döntést, ezt a 21-ei kormányülésen fogják megvitatni. A miniszterelnök annak örülne a legjobban, ha a szakemberek azt mondanák, hogy belefér az enyhítés, és meg lehetne azt is engedni, hogy a 10 fős beltéri összejövetelekbe ne kelljen beleszámolni a 14 éven aluli fiatalokat, mert akkor nagyobb esély lenne arra, hogy karácsonykor egyesülni tud a családok nagy része.
Holnap a gazdaságvédelmi akcióterv újabb bejelentéseivel érkeznek, utána pedig kiderül, hogy lehetnek-e enyhítések szenteste – zárta mondandóját a miniszterelnök.
Forrás: hirado.hu