Mint az alapítvány közleményében olvasható: Ónodi Henriettánál a szívinfarktus következtében oxigénhiányos állapot lépett fel, ezt követően hosszú ideig kómában volt. Az oxigénhiány okozta agykárosodás mértéke még ma sem teljesen feltárt, de orvosai szerint az olimpiai bajnok tornásznő felépülése hosszú folyamat lesz. A szerdai tájékoztatón Nagy Sándor kuratóriumi elnök ismertette az alapítvány célkitűzéseit.
– Barbara, Heni testvére személyesen keresett meg a sajnálatos események után, régi barátság köt össze minket. Ő maga már akkor elindította a Heni felépülését segítő gyűjtést az államokban, de itthonról is rengetegen keresték meg azzal, hogy támogatni szeretnék a rehabilitáció költségeit. Egy külföldi számlára, megszabott módon történő utalás azonban sokak számára nehézséget jelentett, így merült fel annak a lehetősége, hogy egy tisztán erre a célra létrejött, magyar szervezet bonyolítsa az adományok célba juttatását – fogalmazott az elnök. Hozzátette: nem egy megszabott összeg elérése a cél, hanem a folyamatos gyűjtés, a költséges amerikai gyógykezelés ugyanis 17 napos etapokra bontva segíti a tornásznő felépülését.
Izsó Gábor és Ónodi-Klausler Barbara (Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu)
Elhangzott: egy ilyen kezelés ára 30 ezer dollár, amely már a Barbara által indított amerikai gyűjtés révén elkezdődhetett, illetve a Henrietta Gyógyulásáért Alapítvány is összegyűjtötte már a következő terápia fedezetét – a felépüléshez azonban hosszabb rehabilitációs folyamat vezet.
Ónodi-Klausler Barbara Henrietta ápolásának további részleteit osztotta meg.
– Orvosai szerint már túl van a legnehezebb időszakán, de fájdalmai miatt jelenleg otthoni kezelést kap a rehabilitációs központ ápolóitól. Állapota lassan, de fokozatosan javul. Három gyermeke folyamatos jelenléte mellett gyógytornász és beszédterapeuta segíti őt, hiszen az agykárosodás miatt sok mindenre nem emlékszik. Tudja, hogy vannak gyermekei, de nem ismeri fel őket, azt viszont nem tudja, milyen sportban ért el olyan kimagasló eredményeket – fogalmazott a kiválóság testvére. – Jelenleg már ott tart, hogy kerekesszékben akár öt órán át is elül, valamint önállóan tud étkezni. A cél az, hogy talpra álljon.
Fotó: D. Nagy Bence/behir.hu
Az alapítvány kuratóriumának tagjaként Unyatyinszki Mihály, Henrietta egykori edzője is kiemelte a kezdeményezés fontosságát.
– Henit szinte a saját gyermekünknek tekintettük feleségemmel. Minket is megdöbbentett természetesen az állapotáról érkező hír, és valahogyan szerettünk volna segíteni. Az alapítványt ennek a célnak szenteltük, és tudjuk, hogy akik itt, Békéscsabán, illetve Magyarországon szerették őt, velünk együtt összefognak majd – fogalmazott az olimpikon mestere.
Ónodi Henrietta sikereinek csúcsán Izsó Gábor vezette a Torna Club Békéscsabát. Mint mondta, aktívan szeretnék segíteni a tornásznő felépülését.
– Jótékonysági eseményeket szeretnénk szervezni, hiszen egy-egy konkrét célért könnyebben mozdulnak meg az emberek. Sportesemények, így például futóversenyek meghirdetését is tervezzük itt, Békéscsabán, illetve elsősorban a vármegyében szeretnénk elindítani kezdeményezéseket – ismertette az egykori klubelnök.
A háromtagú kuratóriummal működő alaptvány nemcsak pénzadományok gyűjtését, de felajánlott tárgyak licitre bocsátását is vállalja, minden befolyó összeggel Ónodi Henrietta rehabilitációját támogatva.