Megkeresésünkre dr. Kiss Gyula, Békéscsaba aljegyzője az alábbi tájékoztatást adta:
„Az 1999. évi XLII. törvény rendelkezik a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól. Ebben részletesen szerepelnek a dohánytermékek fogyasztásának alapvető szabályai, azonban abban a társasházakra, illetve azok erkélyeire nem térnek ki. A társasházak magántulajdonban vannak és többségük rendelkezik házirenddel, abból kiderülhet, hogy a társasház lakói hogyan szabályozzák a közös használatú terekben történő dohányzást. A magántulajdonú lakások helyiségeinek (például erkély) használatának korlátozására – tekintettel a magántulajdonhoz való alapvető jogra – a társasházi házirendben nincs lehetőség, de a magántulajdonnal való rendelkezése sem valósíthatja meg a tulajdonostársak nyugalmának a megzavarását.
Ugyanis a Polgári Törvénykönyvről (Ptk.) szóló 2013. évi V. törvény rendelkezése szerint a birtokost birtokvédelem illeti meg, ha a birtokától jogalap nélkül megfosztják, vagy birtoklásában jogalap nélkül háborítják (a továbbiakban: tilos önhatalom).
A Ptk. 5:7. § (1) bekezdése szerint tilos önhatalom esetén a birtokos az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését kérheti a bíróságtól.
A Ptk. 5:8. § (1) bekezdése értelmében, a birtokos egy éven belül a jegyzőtől is kérheti az eredeti birtokállapot helyreállítását vagy a zavarás megszüntetését.
A fentiek értelmében, amennyiben a zavarás – jelen esetben a szomszéd erkélyről érkező dohányfüst által okozott birtokháborítás – kevesebb, mint egy éve tart, akkor a sérelmet szenvedőnek lehetősége van eldönteni, hogy a birtokvédelem iránti kérelmét a Békéscsabai Járásbírósághoz vagy Békéscsaba Megyei Jogú Város Jegyzőjéhez nyújtja be. Amennyiben a zavarás több mint egy éve tart, figyelemmel a Ptk. birtokvédelemre vonatkozó rendelkezéseire, a zavarás megszüntetése iránt kizárólag a Békéscsabai Járásbíróságon kezdeményezhet birtokvédelmi eljárást.”