Talán kevesen tudják, hogy hazánkban 200 évvel ezelőtt állítottak először karácsonyfát, az ünnepi szokás meghonosodása Brunszvik Teréznek köszönhető.
Szorgalmasan dolgoznak a fenyőfa árusok a békéscsabai térségi vásártéren is, noha van olyan, aki ennek ellenére a műfenyőt részesíti előnyben az ünnepi készülődésnél.
– Nekem már nem való az igazi fenyő, nem cipelem, tűlevelet se takarítok. A műfenyőt preferálom, az is szép tud lenni, igaz az élőfa illatához nem hasonlít semmi. De a mű ugyanolyan szép január hatig. Nahát, valamit valamiért – fejti ki gondolatait egy csabai piacozó, Apáti Istvánné.
Az élő fát vásárlók között is van különbség: a fiatalabb korosztály képviselői a normann fenyőt választják, mert nem annyira hullajtja a levelét. Az idősebbek az illatos lucfenyőt viszik jobban, mert meghitt karácsonyi hangulatot teremt. Az ezsütfenyőnek nagyon szűrós tűlevelei vannak, de a formája miatt annak is meg van a vásárlói tábora – teszi hozzá Kiss István őstermelő, aki már 30 éve van jelen a fenyőfa piacon. Idén ugyan emelni kellett az árakat 10-15 százalékkal, de a kereslet nem csökkent, az ünnepi készülődésben ezt még nem sínylik meg a kereskedők és a vásárlók sem.
A karácsonyfából Európában évente több mint 50 millió élő fát vesznek az emberek, míg az ünnepi őrület hazájában, az Egyesült Államokban ez eléri a 35 milliót.