Gifek és emojik: Nyelvi takarékosság vagy kreatív kommunikáció?

2021. február 20. 08:18 | Csiffáry Zsuzsanna

A nyelv egy dinamikusan változó rendszer – technika fejlődése és hatása a kommunikációban tagadhatatlan. A számítógépen közvetített beszélgetésnek több elnevezése is van, ilyen a netspeak vagy a digilektus is. Több szakembert kérdeztünk arról, hogy ki mit gondol a népszerű, úgynevezett emojik és gifek használatáról.

Az internetes beszélgetéseink tarkítására ma már rengeteg emojit – másnéven hangulatjelet – és a gifet, azaz a mozgó, vibráló képeket használunk. Ennyire azonban még sosem voltunk oda értük, mint manapság. A jövő kommunikációja mégis a személyesebb hang- és videoüzenet vagy a hologram lehet. Pete Norbert informatikus is rendszeresen alkalmazza ezeket a kommunikációs eszközöket gondolatainak színesítésére.

– Úgy gondolom, hogy a gifek hiánypótlóak a mai elektronikus kommunikációban, hiszen a gyorsan, nem ritkán nyelvtanilag helytelenül írt, rövidítésekkel tarkított szövegek nem elég kifejezőek, félreérthetőek vagy kétértelműek. Ám egy-egy hangulatot, érzelmet kifejező hangulatjellel máris lehet finomítani, árnyalni a beszélgetést – fogalmazott Pete Norbert. 

 

Galéria

 

Az egyszerűsített nyelvhasználatban a gesztust és a mimikát pótolni hivatott gifek erősíthetik a partnerek közötti kommunikációt. Tóth Dániel grafikus elmondása alapján ezeket a mozgóképeket csak bizonyos személyeknél alkalmazza.

– Szigorúan barátok között alkalmazom a gifeket, sokkal lazább és kötetlenebb ez a fajta kommunikáció. Mivel rengeteget beszélünk írásban, ezért fontos pótolni valamivel a hangsúlyt. Ez írásban nem annyira egyértelmű. Sokkal könnyebb kifejezni egy mozgó giffel vagy egy smile-val az egész mondanivalót – mondta Tóth Dániel. 

 

Galéria

 

Szepsi Szente Éva Kisanna beszédtanár kiemelte: ezek a mozgó képek eleinte e-mailben, majd az okostelefonok csevegő alkalmazásaiban jelentek meg, a mondanivaló illusztrálására. Ez a funkció később háttérbe szurult, inkább a mondanivalót helyettesítjük vele. Például pár évvel ezelőtt még teljesen kiírtuk, hogy szeretlek, majd emellé egy szivet csatoltunk. Ezt követően az írást mellőzve, már csak egy szivet küldünk át üzenetben a másik félnek – fogalmazott Szepsi Szente Éva Kisanna. Hozzátette, hogy az emojik és a gifek a verbális kommunikációt nem segítik ugyan, de ha ezeket az ikonokat és szimbólumokat helyén kezeljük, akkor a kreatív kommunikációt segítő tartalmakat lehet létrehozni, például versek.

 

Szepsi- Szente Kisanna beszédtanár

További programok »

FEL