Bizonyos megbetegedésekre a genetikai tényezők is hajlamosíthatnak, így előfordulhat, hogy annak ellenére, hogy valaki a lehetőségeihez mérten mindent megtesz az egészsége megóvásáért, mégis szembe kell néznie a betegséggel. Ugyanakkor a szakemberek szerint a kockázat némi odafigyeléssel, ha szükséges, életmódbeli változtatással csökkenthető. A daganatos megbetegedések megelőzésében a szűrővizsgálatokon való részvétel mellett segíthet a rendszeres fizikai aktivitás, a kielégítő pihenés, a hatékony stresszkezelés, valamint a gyakran rákellenesnek is nevezett, egészséges tápanyagokban bővelkedő ételek gyakori fogyasztása.
A zöldségekben nagy mennyiségben megtalálható antioxidáns hatású vegyületek, rostok, vitaminok és ásványi anyagok mind-mind segíthetnek az egészség megőrzésében. Az antioxidánsok a sejtöregítő szabad gyökökkel szembeni küzdelemben vesznek részt, a rostok egyebek mellett az emésztőrendszer megfelelő állapotának fenntartásáért felelnek, így kulcsfontosságú szerephez jutnak például a végbélrák rizikójának mérséklésében. Fontos megjegyezni, hogy a zöldségekben és gyümölcsökben gazdag, változatos táplálkozás az optimális testsúly megőrzését is támogatja, ami a rákos elváltozások szempontjából is lényeges, ugyanis az elhízás megnövelheti egyes daganattípusok, többek között a méh-, a hasnyálmirigy- és a menopauzán átesett nők esetében a mellrák kialakulásának kockázatát. A következő zöldségeket az egészség megőrzése és a daganatos kórképek prevenciója érdekében is ajánlott az étkezés rendszeres részévé tenni.
A szakemberek és az orvosok is egyaránt ajánlják az alábbi zöldségek sűrű fogyasztását: sóska, spenót, káposzta, fokhagyma, vöröshagyma, paradicsom, brokkoli, rukkola, petrezselyem, sárgarépa.
Forrás: Femina.hu