Népművészeti értékmentés: Szőtt kincseket mutattak be a gyulai könyvtárban

2024. október 2. 15:11 | Bimbó Lajos

Különleges kiállítás megnyitóján vehettek részt az érdeklődők október 1-jén, a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban. A vendégek a Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet közel 60 éves múltját ismerhették meg a bibliotékában.

A délután házigazdája Vígh Imre nyugalmazott szövetkezeti elnök-ügyvezető volt, a megjelenteket pedig Kónya István, Gyula város korábbi-leendő alpolgármestere köszöntötte.

Mint mondta, tavaly decemberben tovább bővült a települési értéktár, így már negyvenegy érték található a listában, közülük a Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet munkássága is őrzi az emlékeket az utókornak.

– Micsoda értékteremtő és -mentő munka az, amit Vígh Imre összeszedett! Ez a fajta szellemiség, alázat, amivel az anyaghoz közelített, az példaértékű. Ezt a példaértékűséget kellett a bizottságnak elbírálnia, de egy másodpercre sem merült fel senkiben az a gondolat, hogy ez nem illik bele a Gyulai Értéktárba. A kutatómunkának köszönhetően a következő nemzedék is láthatja majd, hogy 1957-ben volt szellemiség, gyulaiság és értékteremtés, értékalkotás – ismertette Kónya István.

 

 

A köszöntő után Vígh Imre mutatta be a megjelenteknek a Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet történetét, az 1957-es kezdetetektől egészen a kétezres években történt bezárásig. A szakember, aki 1979-2008 között volt a cég első embere, fényképekkel is illusztrálta visszaemlékezését, mondandóját pedig a könyvtár földszintjén és lépcsőházában elhelyezett szőttesek és faliszőnyegek tették megfoghatóvá.

A szövetkezet azonban nem csupán népművészeti munkáival járult hozzá a város gyarapodásához: a „bakancsgyár” felújításával vagy a 48-as utca sarkán épült háromszintes ingatlan felhúzásával a városképhez is hozzátette a magáét.

 

 

A több mint ötven évig működő népművészeti közösség munkája nem vész kárba, hiszen az egyedülálló gyűjtemény több helyen is megjelent már az érdeklődők előtt. A szőtteseket, faliszőnyegeket és egyéb mintával díszített tárgyakat egybefogó tárlatot többek között a gyulavári kastélyban és a Tájvízházban is láthattuk már.

A Kézművesség, népművészet és értékteremtés című kiállítás október végéig tekinthető meg a városi könyvtárban.

 

Galéria

További programok »

Friss hírek

Tízéves fennállását ünnepli az országosan is egyedülálló óvodai néptáncprogram

Tizedik évét ünnepli a Népi játék, néptánc az óvodában elnevezésű városi program. Az országos szinten is egyedülálló és példaértékű mozgásfejlesztő programról Pribelszki Péterné óvodavezető, Varga Tamás, Békéscsaba Megyei Jogú Város alpolgármestere és Vaszkó János, a Hétpróbás Néptánciskola Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója tartott sajtótájékoztatót a Kölcsey Utcai óvodában.
18:24
FEL