A “Legkiválóbb ápolójelölt” versenyt idén harmadik alkalommal rendezi meg a a Gál Ferenc Egyetem Egészség- és Szociális Tudományi Kar és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara Békés Vármegyei szervezete, a kezdetekhez képest azonban mostanra már nem csak csabai, hanem az ország több pontjáról érkező ápoló növendékek részvételével.
A verseny két fordulóból egy elméleti alaptesztből és egy gyakorlati felmérőből állt, ahol a valós helyzeteket és helyszíneket a kórház Skill-laborja biztosította számukra. A döntőre összesen 42 egészségügyi képzésben résztvevő jutott be, az első három helyezett Legkiválóbb- és Kiváló ápoltjelölt kitüntetéseket vehetett át az eredményhirdető ünnepségen.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
Orsós Izabella, első helyezettként, elmondta: nagyon hálás felkészítő tanárainak, akik segítsége nélkül nem juthatott volna eddig. Az egészségügyi asszisztensnként tanuló kiemelte, hogy motivált volt a verseny ideje alatt, szerinte minden egészségügyi tanulónak ki kéne próbálnia magát egy ilyen versenyen.
- Leginkább azt éreztem, hogy ez egy nagyon jó lehetőség és szeretem a kihívásokat, új emberekkel találkozni. Ez a díj abban motivál, hogy mindenféleképpen folytassam és minél többet fejlesszem magam - fogalmazta meg a Legkiválóbb ápolójelölt díj kitüntetettje.
Dr. Beke Szilvia, az egyetem dékánhelyettese, tanszék vezetője elmondta, pedagógusként minden alkalommal igyekszik átadni mi is ennek a szakmának a lényege, mely a kellő alázattal és elhivatottsággal, hivatássá válik az ember számára.
- Ha végiggondolom a fiatalkorom, akkoriban ápolónak lenni egy büszkeség volt. 4-5-ös bizonyítvánnyal lehetett egy középiskolába ápolói képzésre jelentkezni. Ez a fajta fény egy kicsit homályosodni kezdett és mi azt szerettük volna, ha az ápolói hivatás visszanyerje ezt a régi fényét és büszkeségét. Célunk, hogy a fiatalok megismerjék azt, hogy ez a hivatás mennyire fontos a társadalom számára - emelte ki a dékánhelyettes.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.h
Az ünnepségen Dr. Vincze Gábor, dékán köszöntötte a diákokat és felkészítő tanáraikat, akiknek részvételét oklevéllel és ajándékokkal díjazták. A dékán elmondta, a gyakorlati és elméleti feladaton túl, a diákoknak első sorban emberként kell tudni helytállni majd az éles szituációkban, amire ez a verseny tökéletes lehetőséget kínál, az erre való felkészülést illetően.
- Komplex tudásról számolnak be. Ez a vizsga magában foglalja a pszichológiai attitűdöket is, hogy hogyan állunk a beteghez és a hozzátartozókhoz, hiszen a mindennapokban azt kell megtanulni az ápolóknak, hogy ők sokkal többet vannak velük, mint az orvosok. Az ő szavuk mindig hiteles és szuggesztív kell legyen, ezzel pedig nagyon pozitív módon tudják javítani a gyógyulásba vetett hitet - fejtette ki dr. Vincze Gábor.
Az egyetem és a kórház bizakodó a jövőt illetően, a következő versenyre még több településről várják a fiatal jelentkezőket, abban reményben, hogy ezzel a szakma mellett elég motivációt kapnak a felsőoktatás későbbi igénybevételéhez is.
Kiváló ápolójelöltek: Mohácsi Karolina, Szekerczés Nóra; Legkiválóbb ápolójelölt: Orsós Izabella
(Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu)