Gyermekkoromból emlékszem, hogy be-be csúszott egy-két nagyon durva ugratás ezen a napon, ami átlépte a jóízlés határát. Ez nem is feltétlen probléma, hiszen tizenéves korunk elején alakul ki az ízlésünk, értékrendünk java része… Ekkor jövünk rá arra, hogy miért nem viccelünk például a halállal.
A magyar népszokásban is ugratták egymást az emberek, de leginkább a felnőttek a gyerekeket. Mára már divatossá vált, hogy az intézmények és a média is beszáll ebbe a játékba.

Régen is sokat vicceskedtek a magyarok; forrás: Fortepan
"Nézd meg, hogy én vagyok-e a kapuban" mondta rendszeresen nagybátyám. Hol bedőltünk neki, hol nem. Ezzel szemben egyszer egy fényképezőgépmárka abszurd átverése simán átment minden szűrőmön. Ilyen ez.
A bolondok napjának fennmaradása talán annak is köszönhető, hogy nagyban teszteli, edzi az ítélőképességünket. Éppen ezért felnőtt fejjel az átverésekre visszanézni mondhatni nevetséges.
Népszerű ugratás egy-egy cégnél a kanyarfúró vagy az irányjelző folyadék kerestetése, ez az újoncoknál több órás munkát is igényelhet, mire rájönnek, hogy semmi ilyesmi nem létezik. Vannak azonban történetek, melyek rámutatnak a találékonyságra, hiszen volt, aki „talált” indexfolyadékot…
Ebből is látszik, hogy mennyit tanulhat az ember egy-egy viccből. A sértődésről leszokunk, a nevetésre emlékszünk, és csak egy mosoly marad az arcunkon, még akkor is, ha sértettjei vagyunk a tréfának.
De nemcsak ma divatosak a jó ugratások, hiszen XIV. Lajos fia és a BBC is tréfálkozott annak idején. A Múlt-kor gyűjtése szerint az egyik korai, április elsejei ugratást Toulouse grófja, XIV. Lajos francia király fia követte el: éjszaka szűkebbre varratta egy márki ruháját, aki reggel nem tudott felöltözni. A BBC pedig 1957-ben bőséges svájci spagettitermésről számolt be, ennek hatására többen érdeklődtek, hogy hogyan is kell az olasz tésztát termeszteni.
Így hát látszik, hogy azért maradt velünk a bolondok napja, mert szeretjük, emlékszünk a boldog pillanatokra és tanulunk is belőlük.
Nézd meg, hogy a fa tetején vagyok-e! 1914; forrás: Veszprém Megyei Levéltar/klauszer