Nemrégiben a békéscsabai születésű Lukács Csabával beszélgettem. A budapesti testnevelő többek között elmondta, már egyáltalán nem tartja férfias sportnak a rögbit, mint jó 35 esztendeje, amikor megismerkedett vele. – Ma már a lányok a legkeményebb küzdőspotokban is a spiccen vannak – tette hozzá. – Így természetesen a női rögbi is elterjedt a világon; gyakorlatilag ma a csajok szinte mindent csinálnak.
Mindezzel kapcsolatban Gyáni Jánost, a BM Kano Judo SE és Bökfi Jánost, a Békéscsabai Súlyemelő és Szabadidő SE mestereit arról kérdeztem, mi az oka annak, hogy egyre több lány próbálja ki a valaha fiús sportoknak elkönyvelt mozgásformákat?
Sóczó Rebeka és Gyáni János – Forrás: BM Kano Judo SE
– Nemhogy egyre több lány judózik Csabán – mondja Gyáni János –, hanem egyre eredményesebbek is. A sporthoz nagy akaraterő, kitartás és alázat szükséges, ami a lányoknál megvan. Sajnos a mai fiatal férfiak nem annyira szeretnek dolgozni.
Minderre rímelve Bökfi János hozzáteszi, a mai tizenéves fiúk, akiknek már sportolniuk kellene, teljesen rabjává válnak a netes játékoknak, fontosabb számukra a telefonon való szereplés. 30-40 évvel ezelőtt egy fiatal srác a sportolással tudott kirívó teljesítményeket felmutatni.
Mitykó Veronika és Bökfi János – Fotó: behir.hu
– Mint megszállott férfi súlyemelő – folytatja –, még a nyolcvanas években azt mondtam a sport felé kacsingató lányoknak, hogy „Jaj, de kis ügyesek vagytok, de ez nem nektek való!”. Ma már azt mondom, hogy minden tiszteletem a nőké. Kicsit okoskodva azt vallom, a nők férfiasabbakká váltak, megemelkedett bennük a tesztoszteron, ezáltal sokkal nagyobb igényük van a mozgásra, a férfiaknál ez meg lecsökkent, így sokkal nagyobb igényük van a tespedésre.
Szintén a közelmúltban beszélgettem Csulikné Bozó Évával. A volt válogatott kézilabdás, később sikeres edző azt mondta, a lányok általában szorgalmasabbak az edzéseken, mint a fiúk, akik meccseken azonban ugyanúgy összekapják magukat, mint a csajszik.