A kezdeti időszakban egyáltalán nem könnyű megkülönböztetni a gyerekeknek azt a viselkedésformáját, ami pusztán szégyenlősségre utal, attól, hogyha komolyabb a probléma, például autizmus áll fenn.
Valójában intő jelek utalnak arra, hogyha az utóbbi állapot van jelen, ami a kommunikációban, viselkedésben és temperamentumban is megmutatkozik. Már 1-2 éves kortól észrevehető, ha egy gyereknél autizmus alakult ki.
A szégyenlős gyerekek állandóan éberek, gyakran monitorozzák környezetüket, de a direkt szemkontaktust kerülik az idegenekkel. Szüleikre azonban ránéznek a pozitív visszacsatolás végett, nemritkán nagyon közel állnak hozzájuk, vagy mögéjük is bújnak.
Az autista gyerekek ezzel szemben egyáltalán nem éberek, és nem néznek a szüleikre se. Előfordul, hogy erősen kapaszkodnak a szülőkbe, főleg olyan helyzetekben, amikor valami szorongást váltott ki bennük, máskülönben egyedül is nagyon jól elvannak.
Szégyenlősség jelei gyerekeknél
- Csendes és visszahúzódó új helyzetekben.
- Lassan alakít ki barátságokat.
- Kerüli a szemkontaktust másokkal, gyakran néz el- vagy lefelé.
- Csoportos eseményeken nehezen oldódik fel, kellemetlenül érzi magát.
Autizmus jelei gyerekeknél
- Nem figyeli a környezetét, nem keres olyanokat, akikkel megosztaná örömét, érdeklődését vagy sikereit.
- Egyáltalán nem tud a saját korosztályában ismerkedni, inkább egyedül játszik.
- Nemcsak az idegenekkel, hanem még a családtagokkal is kerüli a szemkontaktust.
- Kevés érzelmi és szociális kötődést mutat, nem érti a beszélgetések mechanikáját.
- Nem mutat rá a környezetében lévő dolgokra.
- Nem reagál a nevére.
- Ismétlődő viselkedések jelentkeznek nála, ami lehet egy játék mozgatása vagy valamilyen testmozgás.
- Jellemzően egy típusú játékra nagy figyelmet fordít.
- Ingerlékeny lesz attól, hogyha valaki elmozgat egy tárgyat.
- Amikor ideges, nehéz megnyugtatni, érzelmi hullámvölgyek jellemzik.
Kezelési lehetőségek
Jelenleg nem ismert olyan terápia, amivel teljesen kigyógyítható lenne az autizmus. Viszont lehet tenni annak érdekében, hogy a tüneteket enyhítsük, elősegítve ezzel a gyerek fejlődését. Az autizmusnak számos formája létezik, egyénenként változik, kinek milyen terápia válik be a legjobban, a korai diagnózis és a közbelépés számos jó hatással bír a későbbi évekre.
A kezelések közül akad olyan, ami a viselkedésre fókuszál, de létezik meditációs és nyelvi terápia is, amik mind-mind segítenek. Gyerekpszichológus bevonásával idejekorán elkezdődhet a terápia, de mellette az öntrenírozás is segítheti őket abban, hogy teljes értékű életet éljenek, munkába álljanak, és önállósodni tudjanak.
Forrás: Femina.hu