A békéscsabai Mentálhigiénés Egyesület és a Békés Mérték Közösségi Ház a Magyar Élelmiszerbank munkáját segítve napi szinten menti az üzletekben előző napról megmaradt pékárut, gyümölcsöt és más ételeket. Az összegyűjtött adományokat a munkatársak porciózzák, majd eljuttatják a klienseknek. Az elmúlt évben országosan összesen 8,7 millió kilogramm; a békéscsabai egyesület pedig 15 ezer kilogramm élelmiszert mentett meg a kidobástól, mintegy 15 millió forint értékben.
– Békés megyében 19 áruházból 19 szervezet menti az élelmiszert, mi Békéscsabán az egyik ilyen áruházból vesszük át hétfőtől péntekig naponta, és 16 településen élőknek osztjuk ki - mondta Bonnyai Sándor, a Mentálhigiénés Egyesület intézményvezetője.
Az ügyfelek egy gyors aláírás után távozhatnak az élelmiszercsomaggal, melyben olyan termékek is találhatóak, amelyeket sok esetben nem engedhetnek meg maguknak.
– Egy részét igen, megvenném, gondolok itt az olcsóbbakra, de vannak itt olyan finom falatok és drágák, amiket nem tudnánk megvenni. Vagy csak nagyon ritkán egy keveset – számolt be az egyik élelmiszercsomagért érkező kliens.
A Mentálhigiénés Egyesület önként, ingyen vállalta az ételmentés tevékenységét, azért, hogy a jó szó mellé kézzelfogható segítséget is adjanak.
– Vannak olyan tényezők, amelyeket nekünk is figyelembe kell venni, gondolok itt arra, hogy mennyi mondjuk a havi keresete az adott kliensnek, vagy hogy hány főből áll az ő családja, hiszen vannak olyan klienseink, aki egyedülálló, de vannak olyan családok – főként Kétsoprony és Szabadkígyós területén –, ahol akár 4-5 gyerkőcöt is nevelnek. Oda úgy próbálunk lehetőségeink szerint egy kicsit többet juttatni – erről már a Békés Mérték Közösségi Ház vezető terápiás munkatársa, Fazekas Tamás beszélt.
Hozzátették: ételmentést bárki végezhet, az élelmiszerpazarlás egy kis odafigyeléssel csökkenthető. Békéscsabán is több helyen találhatóak olyan dobozok, amelyekbe a megmaradt ételt elhelyezhetjük, a rászorulók pedig kivehetik.