Nagy Ferenc: Megelőztük korunkat a helyi energetikai beruházásokkal

2023. december 12. 12:00 | D. Nagy Bence

Mind a napelempark üzembe helyezése, mind a közvilágítás átfogó ledesítése hozzájárult ahhoz, hogy a károsanyag-kibocsátás és az energiaköltségek is csökkenjenek Békéscsabán. A vármegyeszékhely energiafelhasználását érintő tervekről Nagy Ferenc alpolgármesterrel beszélgettünk.

– A Modern Városok Program támogatásával a Smart Grid I. ütemében, múlt év végén fejeződött be az a fejlesztés, amelynek köszönhetően a sportcsarnok és a vívócsarnok elektromos-energia ellátását napelem-park biztosítja. Mik a tapasztalatok ezen a téren?

–  A napelempark a 2021-es próbaüzem óta működik és már akkor is jók voltak a tapasztalatok. Kijelenthetjük, hogy ez az 1,3 megawatt kapacitású naperőmű és a hozzá kapcsolódó 2,4 megawattórás tárolórendszer egy nagyon jól sikerült beruházás. Műszakilag is hiba nélkül működik, bár az üzemeltetési feladatai rendkívül összetettek – ezt jelenleg a saját cégünk, az Energia ESCO Kft. látja el. A rendszer jelenleg az említett sportlétesítmények energiaellátását biztosítja, a többletet pedig a hálózatba táplálja be.

 

–  Vannak-e adatok arra vonatkozóan, hogy mennyibe került korábban a két létesítmény elektromos-energia ellátása, mennyi lett volna ez az összeg az áremelések után, és mennyi lett úgy, hogy komoly szerepet kapott az ellátásban a megújuló energia?

– A megtakarítások csak részben jelentkeznek a sportlétesítményeknél, hiszen ezeket a Békéscsaba Vagyonkezelő Zrt. működteti, a napelemparkot pedig a már említett ESCO Kft, azaz a két vállalat között az adótörvényeknek megfelelően a piaci árak a jellemzőek, de kicsit konkrétabban az árak azért kedvezőbbek, hiszen az azonos ingatlanon történő elhelyezkedés miatt például nem merülnek fel a más esetben fizetendő rendszerhasználati díjak.

 

     Nagy Ferenc alpolgármester (fotó: behir.hu)

 

A két sport létesítménynek az energiaigénye meghaladja a 100 ezer kilowattórát, de a napelempark segítségével ezek az intézmények szinte teljesen függetlenné váltak a külső energiaellátástól, hiszen éves átlagban legfeljebb egyötöd részben vesznek igénybe energiát a közcélú hálózatról. Ez azért van így, mert például az elmúlt hetekben is csak néhány alkalommal volt olyan napsütés, hogy a park elegendő energiát tudjon termelni – ez persze a téli időszak sajátossága. A tárolókapacitások ennek ellensúlyozására szolgálnak, de a tárolók is csak pár napig tudják a napsütés hiányát pótolni.  Tehát ha napokig nincs napsütés, akkor az esti villanyáramfogyasztáshoz igénybe kell vennünk a hálózatot. Azt azonban elmondhatjuk, hogy a létesítmények külső energiaigénye 20 százalékra esett vissza.

 

– Milyen további lehetőségek rejlenek a megújuló energia hasznosításában Békéscsabán?

–  A komplex energetikai beruházások megvalósítása egy átfogó programunk, amely több lépcsőben valósult meg. Ma már mindenki látja, hogy az energiafelhasználás milyen fontos kérdés, mi pedig megelőztük a korunkat. 2016-ban dolgoztuk ki a programot, 2018-ban pedig már le is szerződtünk a kormányzattal a beruházások megvalósítására; ekkor még sehol nem volt a most tapasztalható energiaválság. A közvilágítást teljes egészében ledesítettük, ennek révén egy nagyjából 30 százalékos energiamegtakarítást könyvelhettünk el. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban pedig végrehajtottuk az önkormányzati intézmények jelentős részének átfogó energetikai korszerűsítését. Most észlelhető egyfajta lassulás a komplex energetikai program folytatásában, amely a hazai költségvetés nehézségeiből is következik. Bízunk abban, hogy ezek a források újra megnyílnak, és folytatódhat a munka, a kormányzat továbbra is támogatja a város elképzeléseit, akár az elektromos buszok rendszerbe állítására, vagy a Smart Grid-rendszer bővítésére gondolunk.

 

–  Mennyiben járulnak hozzá ezek a fejlesztések a környezetvédelemhez?

–  Fontos, hogy nem csak a napelempark játszik közre a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében, hanem a leendő geotermikus programunk is. Jelenleg több mint 25 százalékos csökkenést látunk a város károsanyag-kibocsátásában. Ha az komplex energetikai programunk az eredeti terveknek megfelelően valósul meg, akár 40 százalékkal is csökkenhet a békéscsabai önkormányzati intézmények CO2-kibocsátása 2030-ig.

További programok »

FEL