Nagy Ferenc: A csabaiak egyre inkább figyelnek a szelektív hulladékgyűjtésre

2021. december 18. 14:25 | D. Nagy Bence

A „zöld” gondolkodás egyre nagyobb teret nyer a közgondolkodásban. A Békéscsabán évtizedek óta működő szelektív hulladékgyűjtés jelenlegi helyzetéről Nagy Ferenc alpolgármester beszélt portálunknak.

– Mikor indult el Békéscsabán a szelektív hulladékgyűjtés?

– A város a 90-es évek végén a szelektív szigetek telepítésével lépett arra az útra, hogy a szelektív hulladékgyűjtés is teret kapjon. 2017-ben, a jogszabályi környezet megváltozásával egy állami tulajdonban lévő szervezet kapott lehetőséget a hulladékrendszer országos irányítására. A Békés megyei települések által létrehozott társulás, a DAREH megalapította a DAREH Bázis Zrt-t, amely a megye területén ellátja a hulladékgazdálkodási közszolgáltatói feladatot. Békéscsabának és a DAREH társulás többi településének együttes – pályázati forrásokkal is támogatott – célja a szelektív hulladékgyűjtés erősítése volt, ezzel együtt indult el a házhoz menő hulladékgyűjtés először sárga zsákokkal, majd a sárga kukákkal. Ezek kiszállításáról a lakosság kényelme érdekében az önkormányzat gondoskodott. Ennek köszönhetően a kertvárosban élők 90 százaléka szelektíven gyűjti a hulladékot.

 

Nagy Ferenc alpolgármester (fotó: behir.hu)

 

– Hogyan zajlik a szelektív hulladék feldolgozása?

– A sárga kukákat kertvárosi önálló és társasházi ingatlanokhoz lehet igényelni. A meghatározott szabályok szerint papír-, fém- és műanyag hulladékot gyűjthetnek ezekbe. A sárga kukákat külön szállítási napon viszik el a hulladékválogatóba, amely a hulladékgazdálkodási rendszer középpontja. A válogatómű újraszortírozza a kukák tartalmát megfelelő tisztaságú frakciókra. Ezeket a kiválogatott hulladékokat kell újrahasznosítania a DAREH-nek. A folyamat célja az, hogy ne kerüljön minden hulladék a lerakóba, ne képződjenek szeméthegyek.

 

– Hogy alakult a lakossági hulladékgyűjtés az elmúlt években?

– A szelektív szigeteken és a sárga kukákban gyűjtött hulladék mennyisége évről évre növekszik, 2017 második felében, az indulást követően 143 tonna gyűlt össze. 2018-ban egész évre vetítve 760, 2019-ben 888, 2020-ban pedig már 1084 tonna volt a mennyiség. A szelektív hulladékgyűjtésnek jók a tapasztalatai, a szelektív edények tartalmának szigorúbb ellenőrzése jelenleg nem indokolt, bár természetesen előfordul, hogy nem tisztán vagy nemcsak az oda való hulladék kerül a kukákba. A hosszú távú cél mindenképpen az, hogy a szelektív és a kommunális hulladék minden egyes háztartásban külön-külön kerüljön a megfelelő helyre. A békéscsabai lakosok egyre inkább átveszik ezt a szemléletet, segítve ezzel a háztartásokban keletkező hulladékok újrahasznosítását.

További programok »

Itthon

A férfi egészség nem játék! – A szűrés kihagyhatatlan!

A Movember és a No-Shave November két olyan mozgalom, mely egész novemberben tart és a férfi egészség helyezik a középpontba. A férfi egészséggel kapcsolatban felkerestük dr. Seres Ábelt, a Békés Vármegyei Központi Kórház Pándy Kálmán Tagkórház orvosigazgató helyettesét.
2024. november 24. 16:23
FEL