Mozgalmas élet az avar alatt

10:26 | behir.hu

A Körös-Maros Nemzeti Park erdős vidékeit járva az őszi időszakban vastag avarréteget érezhetünk a lábunk alatt. Ez az avar számos élőlény számára biztosít táplálkozó-, szaporodó- vagy búvóhelyet, télen pedig védelmet nyújt a hideg ellen – írja a kmnp.hu.

Avar tulajdonképpen egész évben keletkezik, de döntő többségét mégis az őszi időszakban a fák, cserjék lehulló levelei, kisebb ágai alkotják. Nemcsak az erdőkben, hanem a gyepeken is keletkezik avar, mégpedig a fűszálakból, a lágyszárú növények elhaló anyagából. Ez a természetes talajtakaró egy sajátos mikroklímát tart fenn, megőrzi a talaj nedvességét és biztosítja a tápanyag-utánpótlását. Gyakorlatilag az avarréteg a föld alatti és a föld feletti élet összekötője.

A természetes avarpaplan alatt egész évben rengeteg élőlény munkálkodik. Vannak, akik a talaj felől, mások az avar feletti élőhelyekről jutnak be ide, de akadnak olyanok is, akik állandóan itt élnek. A lehulló növényi részek lebomlását a földigiliszták, csigák és más alsóbbrendű állatok (például a rovarlárvák) segítik. A legvégső bontást a mikroorganizmusok végzik, így keletkezik az avarból egy tápanyagban gazdag humuszréteg, ami a talaj felső rétegét alkotja.

Az avar alatt sokféle kisebb gerinces állat és rovarfaj él. Egyesek táplálékot, vagy menedéket találnak itt, mások számára szaporodást segítő helyként szolgál. Nálunk, a kontinentális éghajlaton a hideg idő beálltával kisebb-nagyobb állatok sokasága költözik az avar alá, például a poszméhek, számos lepkefaj és a hétpettyes katicabogár. A kétéltűek közül is sokan az avar alá bújnak: varangyok, szalamandrák, gőték. Számukra a bőrük nedvességének megtartása rendkívül fontos, az avar alatti nedves mikroklíma ezt segíti, így félhibernált állapotban kitelelnek. Az emlősök közül a keleti sün szintén szeret a téli időszakban a jó meleg avarpaplan alatt pihenni.

Az avarnak számos növényfaj életében is fontos szerepe van. Segíti őket abban, hogy ne fagyjanak meg, s tavasszal ki tudjanak csírázni. Így tudnak előbújni például a fák magoncai.

Az avar tehát egy természetes élőhely, amely alatt különleges világ található. Éppen ezért fontos, hogy a kertekben, a fák alatt hagyják meg a levelekből képződő természetes avarréteget, vagy halmozzanak fel egy kupacot a kert valamelyik szegletében, ezzel is segítve az állatok téli túlélését. Semmiképpen ne égessék el az avart, mert ezzel elpusztítják a benne lakozó élőlényeket is. Inkább komposztáljanak, így természetes, szerves tápanyagot biztosítvak kertük növényeinek.

 

Forrás: kmnp.hu

További programok »

Friss hírek

Ma van a magyar véradók napja, többeket elismertek ezen a napon

A mai, a Véradók Napja minden kétséget kizáróan a fontos ünnepek közé tartozik, hiszen a véradás a humanizmus, a felebaráti szeretet egyik megnyilvánulása. A Magyar Vöröskereszt 1939 óta vesz részt a térítésmentes véradás szervezésében. A mai napon több Békés vármegyei szervezet vehet át elismerést ezen a területen végzett tevékenységéért.
12:13
FEL