MKIK GVI: A cégek 20 százaléka foglalkoztat megváltozott munkaképességű dolgozót

2023. május 5. 08:21 | behir.hu

A versenyszférában működő cégek 20 százaléka foglalkoztat legalább egy megváltozott munkaképességű (mmk) dolgozót - közölte az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet (GVI) csütörtökön az MTI-vel.

Az adatok a GVI 2022 őszi Rövidtávú munkaerőpiaci prognózis kutatásából származnak. Az elemzésbe 4387 magyarországi, legalább 10 embert foglalkoztató, versenyszférához sorolható mezőgazdasági, feldolgozóipari, építőipari, kereskedelmi és szolgáltató céget vontak be. A Magyarországon működő vállalkozások megváltozott munkaképességű személyek nyílt munkaerőpiaci foglalkoztatásával összefüggő tapasztalatait vizsgálták.

Az elemzésben figyelembe vették, hogy a törvényi szabályozás értelmében a munkaadó rehabilitációs hozzájárulás fizetésére köteles, ha az általa foglalkoztatottak átlagos statisztikai állományi létszáma a 25-öt meghaladja, valamint az általa foglalkoztatott mmk személyek átlagos statisztikai állományi létszáma nem éri el a létszám 5 százalékát.

A kutatásból kiderült, hogy a legalább 10 embert foglalkoztató, versenyszférában működő cégek 20 százalékánál dolgozik legalább egy megváltozott munkaképességű személy. Az arány azonban a cégek mérete alapján jelentősen szóródik: a 10-25 embert foglalkoztató - a rehabilitációs hozzájárulás megfizetése alól eleve mentesülő - cégeknek csupán 7 százaléka alkalmaz mmk személyt, viszont a 26-49, 50-249, illetve a 250-nél több dolgozót foglalkoztató vállalatok kategóriájában az arány már eléri a 37, az 50, illetve a 69 százalékot.

Az elemzők rámutattak, hogy a vizsgált cégeknél a foglalkoztatottak mindössze 1,6 százaléka megváltozott munkaképességű. A gazdasági ágazatokat tekintve a szolgáltatások területén és a mezőgazdaságban a legmagasabb, a kereskedelemben és az építőiparban viszont a legalacsonyabb az mmk munkavállalók összesített foglalkoztatotti létszámhoz viszonyított aránya. Tulajdonszerkezet alapján pedig megállapították, hogy a tisztán hazai tulajdonban lévő cégek nagyobb arányban foglalkoztatják a megváltozott munkaképességű dolgozókat.

Az mmk munkavállalók foglalkoztatásában a cégek 72 százaléka a társadalmi felelősségvállalást, 67 százalékuk a rehabilitációs hozzájárulás megfizetése alóli mentességet, 62 százalékuk pedig a szociális hozzájárulási adókedvezmény érvényesítését nevezte motivációnak.

A vizsgálat során a rehabilitációs foglalkoztatástól távol maradás okaként a cégek 78 százaléka a megfelelő munkakör hiányát jelölte meg, és kétharmaduk vélte úgy, hogy a rehabilitációs foglalkoztatáshoz szükséges feltételek (akadálymentesítés, mentor) és a megfelelő képzettségű mmk munkavállalók is hiányoznak hozzá.

A rehabilitációs foglalkoztatás bővítését elősegítő tényezők közül az igénybe vehető adókedvezmény emelését említette a cégek 58 százaléka, 50 százalékuk a mentorálásra és a megfelelő munkakörülményekre nyújtott bér- és költségtámogatást szorgalmazná. Harmadikként pedig az mmk munkavállalókat nyilvántartó szervezetek és a munkáltatók hatékonyabb összekapcsolását ítélték fontosnak - ismerteti a GVI.

Forrás: MTI

További programok »

Gazdaság

Illegális tevékenységek is szerepet játszhattak a madárinfluenza terjedésében

A zártan tartás elmulasztását, illegális tartást és baromfi, illetve baromfitermékek illegális árusítását is tapasztalta az állategészségügyi hatóság az ősz óta tartó madárinfluenza járvány során. A betegség gyors terjedésében ezek az illegális tevékenységek is jelentős szerepet játszhattak. Derül ki a Nébih sajtóközleményéből.
2024. december 21. 18:48
FEL