Mit tegyünk, ha a gyermekünk színötös tanuló, és mégis cukrász szeretne lenni?

2023. február 14. 14:36 | Such Tamás

Ismerősöm hetedikes leánya színötös tanuló és imád tortákat sütni. Ráadásul nem is akármilyeneket készít! Cukrász szeretne lenni, miközben az édesapja azt mondja, először végezze el a gimnáziumot, majd az egyetemet! (A címünkben egyáltalán nem állt szándékomban diszkriminálni a cukrász szakmát.)

Kérdés, mennyire fojtja el az ösztöneit, vágyát, kreativitását, ha az apai utat választja? Mi lappang ilyenkor egy ilyen típusú ember(ké)ben? És mi történik akkor, ha valóban cukrász lesz, de tíz év múlva mégis azt mondja, „Milyen igaza volt apámnak…”. Az imént felsorolt kérdéseket a Továbbtanulási és pályaválasztási tanácsadás Békés Megyei Pedagógiai Szakszolgálatnak is feltettem.

– Gyakran találkozunk a pályaválasztási tanácsadás alkalmával hasonló helyzetekkel – válaszolja Gurzó-Boka Erika tanácsadó-és iskolapszichológus. – A jó hír az, hogy nem létezik jó, vagy rossz döntés, hiszen ma már közhelynek számít, de mégis igaz, hogy a rugalmasság a legfontosabb a pályaválasztás és a továbbtanulás esetében is.

 

(Fotó: pixabay.com)

 

Hozzáfűzi, ha körülnézünk, elvétve találunk olyan embert, aki az eredeti szakmájában dolgozik 20 év után is, ugyanis a pályaérettség idővel, illetve tapasztalattal alakul, formálódik. 

– Amennyiben az említett lány cukrász szeretne lenni és pontosan körüljárta a témát, céljai vannak vele, akkor megfelelő motivációt is érezhet magában a tanuláshoz és nagyon fontos sikerélmények érhetik – mondja. – Ugyanakkor, ha megfosztják ettől a lehetőségtől és olyan szakmát kell tanulnia, amihez semmi kedve, az károsan hathat a gyermek személyiségére, teljesítményére, tanulási motivációjára és az apa-gyermek kapcsolatra is.

Javasolja, hogy a gyermek olyan szakmát válasszon (például cukrász szaktechnikus), amellyel érettségit is szerezhet, így a szakma elsajátítása mellett leérettségizhet, ezzel nem lesz akadálya a későbbi, esetleges továbbtanulásának sem. 

– Számos példát látunk arra – folytatja –, hogy a szakma megszerzése után döntenek úgy, hogy felsőoktatásba mennek a diákok – erre egyébként kitűnően alkalmas a jelenlegi technikumi rendszer – és fordítva: felsőoktatási végzettséggel is nagyon sokan választják a szakmatanulást. Fontos megegyeznem továbbá, hogy a pályaválasztási döntés meghozatala előtt elengedhetetlen az informálódás, tapasztaltszerzés, melynek elsődleges forrása a család. Elakadás esetén állunk a pályaválasztás, továbbtanulás előtt álló diákok rendelkezésére. 

 

További programok »

FEL