– Ha elájulok, te hozol majd vissza! – adta ki az ukázt operatőr kollégám, amikor két-két lábon elindultunk a Csabagyöngyébe, amely a szomszédságunkban van. Mi tagadás, olykor én is elsápadok a laborban, pedig a négy és fél deciliter vér helyett csak 1-2 kémcsőbe vesznek vért.
Persze más a két történés. Ugyanis a laborban a vért vákuumos, zárt vérvételi rendszerrel veszik le, míg a véradásnál mondhatni megnyitnak egy vénát, és a véradónak egy szivacslabdát szorongatva távozik a karjából a vér a vérvételi zsákba.
Érkezésünkkor már jó néhányan sorban állnak. A „mindennapi hősök” közt megjelentek honvédelmi szervek képviselői, vasutasok, civilek stb.
Dr. Gaálné dr. Maráczi Gabriella, a Békés Megyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának osztályvezetője elmondása szerint először egyetemista korában adott vért, majd ezt a szép gesztust felnőtt korában tovább folytatta. Ezúttal kereken a huszadjára segített.
– Irodánk a 22 éve szervez véradásokat, eddig 1329 litert gyűjtöttünk – mondja Frankó Attila. – A lakosság 2,5 százaléka rendszeres véradó, célunk, ezt a számot feljebb húzni. Ezért mindenkit arra bíztatok, hogy a véradás egészséges, jót tesz a szervezetnek, nem mellesleg egy véradó három embert ment meg. A Szeretlek Békéscsaba Egyesület elnöke hozzáfűzi, októbertől több békéscsabai, gyulai és békési iskolában osztja meg két évtizedes tapasztalatait.
A véradók között három fő részére egy sétarepülést sorsoltak ki Békéscsaba fölött.
(És még Balog kolléga is önerőből érkezett vissza a szerkesztőségbe.)
***
A 7. Civil Véradó Hetet a Miniszterelnökség Civil és Társadalmi Kapcsolatokért Felelős Helyettes Államtitkársága, a Civil Közösségi Szolgáltató Központok, valamint az Országos Vérellátó Szolgálat és véradásszervező partnerük, a Magyar Vöröskereszt közreműködésével szeptember 5-9. között rendezték meg.