Mindenkinek nehéz az elválás, de a szülő segítheti a bölcsődei beszoktatást

2023. augusztus 24. 08:12 | Kugyelka-Zámbori Eszter

A bölcsődék 20 hetes kortól 3 éves korig fogadják a kisgyermekeket, ez elsősorban az édesanyák munkába állását könnyítheti meg. A legkisebbek jellemzően másfél-két éves korban kerülnek az első intézményes közegbe, ami érzelmileg nagyon megterhelő lehet a gyerekek és a szülők számára is.

Augusztus utolsó napjaiban a gyerekek a hőség adta lehetőséget használják ki és pancsolnak a Belvárosi Bölcsődében. Sokan közülük szeptemberben óvodába mennek, és a helyükre mintegy 90 kisgyermek érkezik. 

A bölcsődében dolgozó szakemberek szerint érdemes az otthoni és az intézményi napirendet közelíteni egymáshoz még a nyári időszakban. Emellett sokat segít, ha a szülővel kezdődik a beszoktatás, amikor először csak egy-két órára látogatják meg közösen az intézményt. Megkönnyíti az elválást például az is, ha az alvós plüss állatot vagy plédet beviszik a bölcsibe.

– Otthonról hozott kis darabja az életének, amihez hozzá lehet bújni, aminek otthon illata van segíthet az első időkben a vigasztalódásban. Szoktuk javasolni azt is, hogy az első elválások alkalmával érdemes rövidebbre fogni a búcsúzkodást, hogy jót fogsz játszani és sietek érted – ez is egy ilyen pozitív megerősítés – mondta el Bogár Éva, a Békéscsabai Alapellátási Intézmény igazgatója. 

– Ha a gyerek sír az elválás perceiben, az teljesen normális, akkor kell komolyabb problémára gondolni, ha a kicsi viselkedése teljesen megváltozik – erről már Nánási Andrea szakpszichológus beszélt. Hozzátette: jelzésértékű, ha a pici olyan dolgot, amit már tudott, most hirtelen elfelejt.

– Mondjuk már majdnem szobatiszta volt, de újból elkezd bepisilni vagy mondott szavakat és azokat már nem mondja, onnantól kezdve, hogy elkezdett bölcsibe járni. Nánási Andrea úgy összegezte a tapasztalatait, hogy akkor van probléma ha a kisgyermek a fejlődésében visszaesik, mert az lehet olyan jel, hogy kicsit lassítani vagy változtatni kell a bölcsődei beszoktatáson, mert túlságosan megviseli.

Ezekben az esetekben érdemes megkérni egy-egy közeli hozzátartozót arra, hogy az édesanyától távol töltött időben a kisgyermek néhány órát a bölcsődében legyen, a fennmaradó időben pedig a családtag vigyázzon rá – hangsúlyozta a szakember. Mint mondta: kevesebb stressz érheti a kicsit, ha a nap egyik részében egy ismeretlen, míg egy másik részében ismerős helyen vagy emberekkel van körülvéve.

 

Galéria

További programok »

FEL