Április 21. különleges dátum a magyar gyermekgondozás történetében, hiszen 171 évvel ezelőtt. Brunszvik Júlia, (Brunszvik Terézia unokahúga) 1852. április 21-én nyitotta meg Magyarország első bölcsődéjét. A következő évtizedekben ugyan nem jöttek létre tömegesen ilyen intézmények, de jelentőségük a második világháborút követően felerősödött. 1948-ban született meg az a kormányrendelet, amely bölcsődék létesítését írta elő. A születésszám csökkenésének következményeként a hazai bölcsődei hálózat több mint felét a ‘80-as évek végére leépítették.
– A rendszerváltás után a bölcsődékkel kapcsolatos gondolkodásban 2010 hozott óriási fordulatot. Akkor a beíratott gyermekek száma jóval magasabb, éves szinten hét-nyolcezerrel több volt, mint a férőhelyek száma. Az elmúlt 12 évben majdnem a duplájára nőtt a bölcsődei férőhelyek száma, amely annak köszönhető, hogy a kormány kiemelt hangsúlyt fektet a gyermekek fejlesztéséhez szükséges infrastruktúra és intézményrendszer biztosítására – idézte fel köszöntőjében Herczeg Tamás országgyűlési képviselő kabinetvezetője.
Nagy Sándor hangsúlyozta, Békéscsabán is nyomon követhető a bölcsődei férőhelyek számának növekedése: 2010-ben 205, ma pedig már 350 gyermek fogadására alkalmas a megyeszékhely bölcsődei intézményrendszere. Ez azt jelenti, hogy a Békéscsabán született gyermekek közel kétharmada járhat bölcsődébe, ezért itt van még teendő, de jelenleg is van bölcsődei férőhelyek növelésére pályázati lehetőség.
A békéscsabai bölcsődei rendszer évek óta azt bizonyítja, hogy a gyermekeknek jó közegben, szeretetteljes nevelésben van része - fogalmazott a város polgármestere. Szarvas Péter kiemelte: egyre nagyobb szükség van a férőhelyek bővítésére, ezért az önkormányzat egy új, hat csoportszobás bölcsődét szeretne építeni Jaminában, amelynek állami támogatásához a napokban nyújt majd be pályázatot.
A bölcsődék napját 13 éve ünnepeljük Magyarországon. Bogár Éva, a Békéscsabai Alapellátási Intézmény igazgatója hangsúlyozta: a rendezvény elsősorban a bölcsődében dolgozók szakmai fejlődéséről szól, ezúttal a sajátos nevelési igényű, korai fejlesztési igényű gyermekek lehetőségeit vesszük górcső alá, szakavatott előadókkal.
Az ünnepségen a békéscsabai bölcsődékben, különböző munkakörökben dolgozók közül öten vehettek át elismerést:
Krasznai Jánosné
3. sz. Bölcsőde, kisgyermeknevelő
Szeverényi Erika
3. sz. Bölcsőde, kisgyermeknevelő
Zahoránné Aradszki Edit
3. sz. Bölcsőde, élelmezésvezető
Hursánné Mezei Zsuzsanna
Szigligeti utcai Bölcsőde, kisgyermeknevelő
Alt László
8.sz. Pásztor utcai bölcsőde, karbantartó