"Mindenkinek joga van a teljes élethez" - jubilált a mozgáskorlátozottak egyesülete

2016. október 14. 15:15 | Laczkó Viktória

 

Fennállásának harmincötödik évfordulóját ünnepelte október 14-én a Mozgáskorlátozottak Békés Megyei Egyesülete. A szervezet hatvanöt településen nyújt segítséget a fogyatékkal élőknek.

A Napraforgó gyógypedagógiai intézmény Katica csoportjának óvodásai nyitották meg a jubileumi eseményt az egyesület békéscsabai, Kölcsey utcai központjában. Ezután Braun János, az országos szövetség alelnöke köszönte meg azt, hogy már ennyi ideje létezik az egyesület, amely a mozgáskorlátozott emberek elfogadását segíti. Az alelnök tartópillérként hivatkozott a megyei szervezetre.

Nagy Ferenc, Békéscsaba alpolgármestere elismeréssel beszélt a Mozgáskorlátozottak Békés Megyei Egyesületéről, amelynek szerepe van abban, hogy sikerült a társadalom jelentős részének gondolkodásából kiirtani a rossz beidegeződéseket, sikerült kedvező irányba befolyásolni a törvényi szabályozásokat. Megjegyezet azt is, hogy folyik a korszerűbb ellátó intézményrendszer kialakítása, és óriási minőségi fejlődés tapasztalható az oktatási, fejlesztési és szociális munka területén is. –

A közösségépítéstől indult az egyesület, és az elmúlt harmincöt évben eljutottak egy olyan szolgáltatási struktúráig, amely az egészségügy, az oktatás, a szociális alap- és szakellátás területén is segítséget nyújt bármilyen típusú fogyatékossággal élő társadalmi csoport számára.

– Az egyesületnek kiemelkedő tevékenysége a mozgássérült emberekkel való foglalkozás mellett az autistaellátás, az értelmi-, a hallás- és látássérültekkel való foglalkozás is a szolgáltatások szintjén. Lényegében a koraszülöttségtől a korai fejlesztéstől egészen a bentlakásos intézményi ellátásig tudunk segíteni, amennyiben erre igény van – mondta Kovács Ágnes az egyesület elnöke, aki egyben az országos szövetség elnöke is.

A jubileumi ünnepségen részt vett Szekeres Pál miniszteri biztos is, aki kiemelte: mindeniknek joga van a teljes élethez!  Véleménye szerint a legfontosabb feladat a gyermekkori fejlesztés. Ha ez sikeres, akkor a felnőtté válás időszakában már sokkal kevesebb segítséget igényel a mozgásában akadályozott ember, így sokkal nagyob lehetősége lesz az önrendelkező és önmegvalósító életre.

Ez irányba tett lépéseket a megyei egyesület, ugyanis megállapodást kötöttek a gyulai gyermekkórház perinatális centrumával is. Így már a koraszülött osztályon elkezdenek foglalkozni a gyerekekkel.

FEL