A bűnszervezet irányítói több, összehangoltan működő számlázási láncot hoztak létre, amelybe még rokonaikat is bevonták. A felszámolt céghálózat a haszonhúzókat anyagi ellenszolgáltatásért cserébe valótlan tartalmú költségszámlákkal látta el, hogy a fiktív számlákkal jogosulatlanul csökkenthessék adófizetési kötelezettségüket.
A bűnözői csoport tagjai megosztották egymás között a feladatokat; egyesek a – jellemzően ukrán származású – stróman ügyvezetők beszervezésében vettek részt, mások fiktív számlákat állítottak ki, de volt, aki a banki tranzakciókat hajtotta végre, a „visszajáró” pénzösszegeket osztotta ki, vagy egyéb – a cégek működtetésével kapcsolatos – adminisztrációs tevékenységet látott el. A bűncselekmény elkövetésében két könyvelő és egy okiratszerkesztő ügyvéd is közreműködött.
A bűnügyi terület munkatársai a bizonyítékok beszerzése mellett hárommilliárd forintot meghaladó összegben zároltak bankszámlákat, gépjárműveket, mezőgazdasági gépeket és ingatlanokat, köztük egy 600 millió forintra becsült luxusvillát is. A kutatások során több mint 80 millió forint értékű készpénz is előkerült, amit a nyomozók lefoglaltak.
A dél-alföldi pénzügyi nyomozók 24 embert hallgattak ki gyanúsítottként, 8 főt – köztük két könyvelőt is – őrizetbe vettek, a bíróság pedig kivétel nélkül elrendelte letartóztatásukat. A nyomozás különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó, bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett költségvetési csalás miatt folyik. Az ügyben további gyanúsítások várhatók.
forrás: NAV