A londoni labor a Drugs for Neglected Diseases initiative (DNDi), tehát az elhanyagolt betegségek elleni gyógyszerekre irányuló kezdeményezéssel fog együtt dolgozni, hogy kezeljék a Chagas-kórt és a leishmaniasis – írta a BBC.
Számos betegség összefügg a fehérjék szerepével, mert a fehérjék katalizálják a kémiai reakciókat (enzimek), küzdenek a betegség ellen (antitestek) és kémiai hírvivőként működnek (hormonok, mint például az inzulin). A fehérjék 3D-s szerkezetének ismerete pedig fontos többek között a rák, a demencia és a fertőző betegségek kezelésének kifejlesztésében. A DeepMind AI-for-science vezetője, Pushmeet Kohli elmondta, hogy a vállalat az elhanyagolt területekre akarta helyezni a hangsúlyt.
– Reméljük, hogy az AlphaFold valós hatással lesz a betegségek megértésére és a gyógyszerkutatásra olyan közösségek számára, amelyeknek nagy szükségük van a kezelésekre – mondta.
– Az olyan elhanyagolt betegségekben szenvedő betegek, mint a leishmaniasis és a Chagas-kór, elavult kezelésekre támaszkodnak, amelyek néha mérgezőek, súlyos mellékhatásokkal járnak, és gyakran nem megfelelőek a célnak – mondta Ben Perry, a DNDi kutatásért felelős vezetője. Reméli, hogy a partnerség olyan gyógyszerek felfedezéséhez vezet majd, amelyeket szájon át lehet alkalmazni.
A DeepMindot az elmúlt években bírálták, miután egészségügyi részlegének adatait átadta az anyavállalatnak, a Google-nek. Ennek következtében pedig egyes partnerek visszaléptek Streams nevű alkalmazásától, amely egyes az Egysült Királyság Nemzeti Egészségügyi Szolgálatához tartozó kórházak orvosainak és ápolóinak segít a vesebetegek megfigyelésében.
Tavaly azonban a mesterséges intelligencia programmal a Covid–19 egyes fehérjéit térképezték fel. A virológusok ezt az információt pedig arra használták fel, hogy jobban megértsék a vírus viselkedését.
A DeepMind egy lektorált tanulmányt is közzé fog tenni, amelyben részletesen bemutatja rendszere működését, és ingyenes hozzáférést biztosít az AlphaFoldhoz a tudományos közösség számára.
– A DeepMind fehérjeszerkezetet vizsgáló mesterséges intelligenciája megoldotta a biológia 50 éves nagy kihívását – írják.
Forrás: MTI