Ugyanakkor nem csak a világűrbe, hanem a Föld mélyébe is betekintünk a Magyar Minerofil Társaság Békéscsaba Városi Ásványgyűjtők Köre ásványkiállításának segítségével. Így valójában két izgalmas kiállítást láthatnak az érdeklődők egy helyen, a Munkácsy Mihály Múzeumban, 2024. július 26-tól. A kiállítás megnyitóján, július 25-én, 17.00 órakor előadással egybekötött tárlatvezetésen vehetnek részt a látogatók.
Az egyik különlegesség a „Bolygósztori – a Naprendszer története meteorit mintákba rejtve” című tárlat lesz. A kiállítás anyaga Szklenár Tamás tulajdona, aki a HUN-REN CSFK Csillagászati Kutatóintézet munkatársa, illetve a Magyar Meteoritikai Társaság alelnöke, valamint az Oktatási és Ismeretterjesztési Tagozatának tagozatvezetője.
A tárlat a legszebb meteorit típusokat bemutatva kalauzol el minket Naprendszerünk őstörténetébe. Visszarepülhetünk abba a korba, amikor még nem létezett sem a Nap, sem a Föld, sem a szomszédos bolygók. Megcsodálhatjuk a legősibb meteoritokat, vagy a jól ismert égitest-szomszédaink, a Hold, a Mars, vagy a Vesta kőzeteit.
A másik kiállításrész, „Az ásványok világa” címmel pedig, elsősorban a Magyarországon megtalálható csodálatos ásványokat mutatja be. A helyi ásványgyűjtő kör tagjai állítják ki a legragyogóbb és legkülönlegesebb ásványaikat, melyek garantáltan elvarázsolnak bennünket.
A kiállításhoz több program is kapcsolódik majd, melyek közül az egyik legizgalmasabb 2024. augusztus 17-én, szombaton lesz. Ekkor 16.00 órától, a Munkácsy Mihály Múzeumban Szklenár Tamás előadását hallhatjuk, majd lehetőség nyílik arra is, hogy a világűr titkairól kérdezzük őt. Utána pedig, 18.00 órától a békéscsabai repülőtéren napkorong-mustrán és csillaglesen is résztvehetünk a nagyszénási Mira Csillagászati Egyesület tagjaival, akik különféle távcsövekkel mutatják be az égbolt csodáit. A helyszínt a Békés Airport Kft. biztosítja a körlapgyűrűnél.
Izgalmas, tudományokban gazdag nyarunk ígérkezik a Munkácsy Mihály Múzeumban. Mindenkit szeretettel várunk!
Váncsa Klára, természettudományos muzeológus