November 11-e, a függetlenség napja a legnagyobb nemzeti ünnep Lengyelországban. Annak emlékére tartják meg, hogy Lengyelország az első világháború végén, 1918 novemberében, 136 évi felosztottság után szerezte vissza önálló államiságát. Ennek apropóján szerveztek kiállítást Szerelem a színpadon címmel. A Lencsési Közösségi Házban megvalósított tárlatról a Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat vezetőségi tagja, Huszárné Nagy Zsuzsa adott információt. Kihangsúlyozta, hogy a kiállítás Jan Kiepura, lengyel származású amerikai tenor és színész, valamint magyar származású felesége, Eggerth Márta szerelmét mutatja be.
– Eggerth Márta nemzetközileg ismertebb nevén Marta Eggerth évtizedeken át az Egyesült Államokban élt. A koloratúrszoprán énekesnő, színésznő alig tizenegy éves volt, amikor először fellépett a Pesti Vigadóban. Ebben az évben az operaházban is bemutatkozott, Jacques Offenbach Hoffmann meséiben Olympiát énekelte. Tizenöt évesen a Magyar Színházban a Párizsi kirakat című darab főszereplője volt, amit Az utolsó Verebélyi lány című Ábrahám Pál-operett követte. A zeneszerző, Eggerth inspirációjára, új koloratúrszoprán számokkal egészítette ki a darabot. A budapesti sikersorozatot Zerkovitz Béla Aranyvonat című darabja zárta. Leendő férjét a művészvilágban ismerte meg – hangzott el a megnyitón.
A tárlatot Balázs István a Lengyel Kutatóintézet és Múzeum igazgatója nyitotta meg.
A rendezvényen közreműködött a Chopin kórus, vezényelt Rázga Józsefné, illetve Szomorné Budai Mariann hegedűművész és Rázga Áron, zongoraművész.
A Szerelem a színpadon című kiállítást egy hónapig tekinthetik meg az érdeklődők.