Az elmúlt 9 évben több mint 2300 gyulai gyermeknél végezték el a lisztérzékenységi vizsgálatot, évente átlagosan 200 első osztályosnál, közülük 2-4 esetben született olyan eredmény, amely alapján alaposabb kivizsgálást javasoltak a szakemberek, hogy valóban fenáll-e a betegség.
– Gyula város önkormányzata azért is támogatja az Egészséges Városért Közalapítvány koordinálásában megvalósuló programot, hogy általánosságban a szűrővizsgálatok, a megelőzés jelentőségét nyilvánvalóvá tegyük. Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk azzal, nekünk is tennünk kell magunkért annak érdekében, hogy az egészségünket megőrizzük. A legjobb, ha már kisgyermekkorban elkezdődnek a szűrővizsgálatok, amelyek segítségével megelőzhetők a későbbi, komolyabb megbetegedések – emelte ki Görgényi Ernő polgármester.
Az Egészséges Városért Közalapítvány kuratóriumának elnökségi tagjaként a lisztérzékenységi szűrést dr. Bódi Piroska, a Békés Vármegyei Központi Kórház gasztroenterológus főorvosa koordinálja és az Egészségfejlesztési Intézet munkatársai végzik az általános iskolákban.
– Mint minden betegségnél, ahol szűrővizsgálat történik az a cél, hogy minél korábbi szakaszban, még tünetmentes állapotban felismerjük, hiszen hatékony kezeléssel a szövődmények, illetve a súlyos klinikai tünetek is megelőzhetőek. A lisztérzékenység is ilyen, viszont ha időben kiszűrjük és ezt követően a kórházi vizsgálatok is megerősítik a cöliákiát, akkor megfelelő kezeléssel és életmódváltással tünetmentessé tudjuk tenni és akár meg is tudjuk gyógyítani – zárta gondolatait a szakember.