Az Erzsébet-lakóparkot, a Körte sort, a Madách utcát, valamint a Magyar utcát is magában foglaló 100 hektárnyi területen több mint 250 facsemete található, melyeknek a hosszan tartó száraz időszakban fokozott a vízigényük. A kis fák egyedenként, kétnaponta 16-17 liter vizet kapnak, a munka egészen korán, a hajnali időszakban kezdődik – minderről Balla Ferenc Péter, a Békéscsabai Városgazdálkodási Kft. ügyvezető igazgatója adott tájékoztatást.
Ismertette, hogy a cég munkatársai egész évben locsolják a kezelésükben lévő zöld területeket, de jelenleg, az extrém körülményekre való tekintettel, megduplázták a kapacitásukat. A kánikula okán aktualizálták az elvégzendő feladatokat, feltérképezték a fák elhelyezkedését, s több szakembert vontak be a tennivalók elvégzésébe. Jelenleg három csapat dolgozik, a munkát hajnali 5 órakor kezdik és legfeljebb 7 óráig, 7 óra 30 percig befejezik.
A városgazdálkodás munkatársai napközben nem locsolnak, hiszen az csak a kárára lenne a hosszan tartó szárazsággal küzdő növényeknek. A hatáskörükbe tartozik a Körte sor, a Magyar utca, a Lencsési út, a Szabolcs utca, a Tildy utcai játszótér, a Tompa utca, az Erzsébet-lakópark, a Madách utcai játszótér és a Gőzmalom tér csemetéinek öntözése; ez jelenleg egészen pontosan 268 darab fát jelent.
A „hatáskörükbe tartozó” kifejezés némi magyarázatra szorul, ami ez esetben nyilvánvalóan rugalmasan kezelendő, hiszen azon csemetéket is locsolják, amelyek nem feltétlenül hozzájuk tartoznak. A fákat két éven át alapvetően azoknak kell ellátniuk, akik elültették, de ez az elv ebben a helyzetben, a jelenlegi különlegesen csapadékmentes időszakban nem lehet irányadó. Balla Ferenc Péter ismertetése szerint, mindenki megmozdult: aki csak tehette locsolót és vödröt ragadott.
Az ingatlantulajdonosokat is sikerült rábírni arra, hogy a házuk környezetében lévő kis fákat meglocsolják – tette hozzá. A nagyobb növények jól tűrik a szárazságot, azonban a kezdeményeknek sokat árthat egy ilyen, a jelenlegihez hasonló aszályos időszak. A továbbiakban akár még arra is fel lehet készülni, hogy a klímaváltozás miatt jelentős mértékben átalakulhat a város képe. Megjelenhetnek a mediterrán környezetre inkább jellemző növényfajták és háttérbe szorulhatnak azok, amelyeket őshonosnak tekinthetünk.
A leanderfák vagy éppen túlburjánzó fügék látványa nem ritka például Montenegró egyes tengerparti városaiban, elképzelhető azonban, hogy az ilyen jellegű növények nálunk is fokozottabban jelen lesznek majd az elkövetkezendő években.