A Világgazdaságnak nyilatkozó elemzők már az idei és a jövő évi inflációs előrejelzésükön is változtattak, rosszabb eredményt helyezve kilátásba: 2021-re 4,9, 2022-re pedig 4,3 százalékos éves inflációt prognosztizálnak a korábbi 4,7, illetve 3,9 százalék helyett.
„Havi szinten a ruházkodási cikkek szezonális okok miatt átlag feletti mértékben drágulhattak, a tartós fogyasztási cikkek esetében továbbra is a relatív gyenge árfolyam és a globális beszállítói láncok problémái eredményezhettek magasabb havi árindexet. Novemberben még tovább emelkedhet a pénzromlási ütem, így éves átlagban is a korábban vártnál magasabb, 5 százalékot közelítő lehet az infláció” – mondta a VG-nek Trippon Mariann, a CIB Bank vezető elemzője.
„2021 októberében az üzemanyagárak többszöri emelése az „egyéb cikkek üzemanyagok” árucsoport hó/hó árindexét 2 százalékra vagy afölé viheti. A többi árucsoportban nem várható jelentős változás. 2022-ben nem számolunk az üzemanyagárak ideihez hasonló drasztikus emelkedésével, azonban a továbbra is magas üzemanyagárak és nyersanyagárak fokozatosan átgyűrűznek a többi árucsoport árindexébe” – húzta alá Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója.
„Az energiaárak robbanásával drasztikusan romlottak az inflációs kilátások, miközben számos további nyersanyag ára is elszállt. Szeptember végétől 10-11 százalékkal ugrottak fel az üzemanyagárak. Eközben az élelmiszeráraknál is további gyorsulás várható, a tartós cikkek árai is jóval nagyobb mértékben emelkednek a korábbi várakozásokhoz képest. A gázárak emelkedése szinte mindent érint, a műtrágyagyártástól, az állattartáson, a kertészeten, a sütőiparon és más élelmiszerfeldolgozáson keresztül a nehéziparig és az építőanyaggyártásig. A gázárak elszállása beláthatatlan következményekkel járhat” – vélekedett Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője.
Forrás: Világgazdaság