Az útsó jellemzően nátrium-kloridból és egyéb sókból, adalékokból áll. A só a víz fagyáspontjának csökkentésére szolgál, és utakra szórva megakadályozza a jégképződést, és biztonságosabbá teszi a felületeket a járművek és a gyalogosok számára, na de az állatok számára már annál kevésbé.
Ahogy közeleg a fagypont és az esők sem ritkák, úgy hazánkban egyre több helyen útszóró sót használnak. A kutyák számára a legközvetlenebb kockázatot azt a só által keltett irritáció jelenti, leginkább a mancsuknak. Amikor a kutyák sózott felületeken sétálnak, a mancspárnáik repedezetté, szárazzá és fájóssá válhatnak. Ez kényelmetlenséget, sántítást és néha járási nehézséget okozhat. A só emellett elvonja a nedvességet, így kiszáríthatja a blöki lábát, így hosszútávon bőrproblémákat okozhat.
Illusztráció: pixabay.com
Kutyák a sózott felületeken sétálva néha-néha nyalogathatják vagy rághatják a mancsukat. Ennek során lenyelhetik a sót, amely mérgező a kutyákra, ha jelentős mennyiségben fogyasztják. A só lenyelése gyomorpanaszokat okozhat, olyan tünetekkel, mint a hányás, hasmenés, nyáladzás és hasi fájdalom. Erre kiemelten érdemes odafigyelni, hogy ne forduljon elő, hiszen komoly gondokat okozhat.
A mancsbalzsam egy jó megoldás lehet az alkalmankénti sétára, de egy kutyacipő (ha elviseli és szereti a kutya csak akkor használjuk!) is megoldás lehet. Emellett, ha tehetjük kerüljük el teljesen a sózott területeket, hiszen mostmár egyre inkább megy ki a divatból a sózás és már olyan hidegek sincsenek, hogy ez mindennapos gondot okozzon. Amennyiben mégis sózott úton jártak, akkor törölje át kedvence mancsát, vagy akár öblítse át, ha benti kutyusról van szó.