Mályvavirág Pont: Kerekasztal-beszélgetésre várják az érdeklődőket Békéscsabán

2025. január 21. 08:46 | Mikóczy Erika

A méhnyakrák a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 év alatti nők körében Magyarországon. A probléma nagyságát jól mutatja, hogy évente több száz nő életét követeli ez a betegség hazánkban. Többek között erre hívja fel a figyelmet az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét, valamint a Mályvavirág Alapítvány. Hogy Békéscsabán ennek kapcsán milyen programokkal várják az érdeklődőket, arról dr. Pálfi-Rigó Krisztinával beszélgetett a 7.Tv Aktuális című műsorában Varga Diána műsorvezető.

– Minden évben január harmadik hetében tartják az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hetet. Békéscsabán lesznek-e ezzel kapcsolatos programok?

– Igen, a korábbi évekhez hasonlóan a Csaba Centerben újra a Mályvavirág Alapítvány önkéntesei fognak gyöngyöt fűzni, ott január 23-án, csütörtökön 12 és 16 óra között várják az érdeklődőket. Szervezünk egy Mályvavirág Pont alapítási rendezvényt is egy kerekasztal-beszélgetéssel a Csabai Rendezvénypajtában, pontosabban a Kolbászházban, ez január 23-án 17 órakor kezdődik majd. Ide is szeretettel várjuk az érdeklődőket.

 

– A Békés Megyei Könyvtárban tavaly létrejött egy Mályvavirág polc. Most pedig ezek szerint megalakul maga Mályvavirág Pont is Békéscsabán. Ennek mi a jelentősége?

– Fontosnak tartom, hogy egy ekkora városban, mint Békéscsaba, ahol itt van a Békés Vármegyei Központi Kórház Réthy tagintézménye, és ahol van onkológiai osztály, kapjanak olyan segítséget is a daganatos betegek, ami nem kifejezetten orvosi.  A Mályvavirág Ponton keresztül olyan lelki, és akár gyógytornászi segítségre lehet szert tenni, ami eddig nem volt, és most szervezett formában a betegek számára elérhetővé válik. Természetesen az orvosi segítség az elsődleges, nagyon-nagyon fontos, de a gyógyuláshoz más is kell: lelki jólét, jó hozzáállás, a betegséghez való viszonyulás. A daganatos betegség az érintett létét veszélyezteti. Amikor egy ilyen diagnózissal szembesül valaki, akkor rengeteg gondolat fut át az agyán, nemcsak az, hogy melyik orvoshoz forduljon. Gondol arra, hogy mi lesz vele, mi lesz a családjával, hogy fog ebből az egészből kijönni, mi lesz, ha kihullik a haja, mit egyen... Ezért is tartom fontosnak, hogy több oldalról legyenek a betegek segítve és támogatva itt Békés megyében is, mint ahogy egyébként az országban már sok helyen. Gyógyulás után pedig a társadalomba történő visszailleszkedés is fontos, hisz sok betegnél előjöhet egyfajta értékvesztett érzés.

 

Sokszor írják azt a szakemberek, hogy nem igazán mernek beszélni a betegségükről a daganattal küzdő nők. Olyan, mintha ez egy picit stigma lenne a számukra. A Mályvavirág Pontoknál van-e arra mód, hogy szakember segítsen felnyitni ezt a problémát, hogy elkezdődjön egy feldolgozási folyamat?

– Az a cél, hogy szakemberek legyenek az itteni szervezetben, akiket a kerekasztal-beszélgetésre meghívtam, ők is mind azok. Onkológus, nőgyógyász, dietetikus, gyógytornász, a sebészet főnővére fog beszélni a témában. Hívhattam volna fehérnemű boltost, vagy fodrászt is akár, hisz ez is kérdésként merülhet fel – a személyiség sok rétegét érinti a daganatos megbetegedés. Most a méhnyakrák megelőzés hete lesz, viszont a nőgyógyászati daganatok körébe beletartoznak még az endometrium karcinóma, a petefészek rák vagy a mellrák is. Ennek a problémakörével is szeretnék foglalkozni.

 

 

– A közösségnek ebben az esetben is van segítő, jótékony hatása? Ha tudunk beszélni sorstársakkal, olyannal, aki volt már ebben a cipőben, és esetleg meg tudjuk egymással osztani a tapasztalatokat.

– Igen, ez lenne a másik fontos dolog: egy olyan közösség teremtése, ahol ezek a betegek a szakemberek mellett egymással is tudnak kommunikálni. Hogy a betegségük minden pontján érezzék: nincsenek egyedül. Biztosan van olyan hölgy, aki nem szeretné megosztani a problémáit, de aki azt választja, hogy közösségben lenne, beszélne erről, az megteheti itt, egy női közösségben. Nagyon sok embert érint ez a betegség vagy személyesen, vagy családtag, barátok révén. 

 

– Kihez fordulhat segítségért, aki a beteg hozzátartozójaként, barátjaként szeretne segítőképpen hozzáállni a családtagjához, ismerőséhez?

– Akit érint, vagy aki érdeklődik, szeretettel várjuk a Mályvavirág Pontban, és mindenkinek megpróbálunk segíteni, szakembert találni. Pontosan a közösségformálás a célja ennek pontnak, illetve ennek a rendezvénynek, hogy együtt tudjuk segíteni, kísérjük a beteget. A betegség elejétől, a gyógyuláson keresztül, a társadalomba, a munkába való visszailleszkedésig szeretnénk segítséget nyújtani, mint ahogy egyébként az országos Mályvavirág Alapítvány is ezt teszi. Nem beszélve arról, ami szintén nagyon fontos, hogy a megelőzésben is tevékenykedik ez az alapítvány, és mi is szeretnénk.

 

– Nem véletlenül szokták mondani, hogy a megelőzés a legfontosabb ebből a szempontból is. Hiszen ha egy-egy betegséget sikerül időben felfedezni, akkor nagyobb az esély a gyógyulásra. Említette, hogy a Mályvavirágnak ebben is szerepe van. A szűrővizsgálatok ilyen szempontból hogyan tudnak kapcsolódni esetleg a pontok munkájához?

– Itt a védőnők fognak erről beszélni és tájékoztatni az olyan térségek vonatkozásában is, amelyek egy kicsit kijjebb esnek, egy kicsit kevésbé elérhetők egy ilyen alapítványi ponttal. Ilyen szempontból is adunk információkat ezen a rendezvényen. Egyébként egy döbbenetes számot hallottam, mely szerint a nők kétharmada nem megy el a szűrésekre, ami elég jelentős szám. Több ezer beteget regisztrálnak évente, és ebből sajnos tényleg több százan halnak meg, pedig időben felfedezve a betegséget, volna esély a gyógyulásra.

 

– Mikor és hol lesz tehát a kerekasztal-beszélgetés?  

– A Kolbászházban január 23-án, délután 17 órakor lesz a kerekasztal-beszélgetés, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várunk nemtől és kortól függetlenül.

 

További programok »

FEL