A Mályvavirág Alapítványt Tóth Icó hozta létre 2012-ben a saját betegsége utáni időszakban azért, hogy a nőgyógyászati tumorral diagnosztizált betegek érdekeit szolgálja. Olyan rendszert építettek ki, amivel a daganatos nőket, újabban pedig már férfiakat is segítsék. Bár Gyulán van onkológia, Mályvavirág-pont, eddig még nem létesült sem ott, sem Békéscsabán – legközelebb csak Szarvason vagy Orosházán található ilyen.
Az alapítvány, dr. Pálfi-Rigó Krisztina és a Békés Megyei Könyvtár közös munkájaként végül Békéscsaba is rendelkezhet a megyében harmadikként egy ún. Mályvavirág-polccal.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
Mindenkinek a környezetében, családjában van daganattal küzdő beteg, akár nő, akár férfi. A szűréseket a szakemberek töbsége javallja, az évenkenti vizsgálatokkal ugyanis elkerülhető lehet egy tragikus végkimenetel.
- A pontvezetők is igyekeznek a felszínen tartani a témát. Próbálnak segíteni az összetartozással, az együttes megéléssel és úgy gondolom, hogy ebbe fontos belevonni a szakmának minden szegmensét - hangsúlyozta dr. Pálfi-Rigó Krisztina.
A biológus-pszichológus kerekasztal beszégetésén résztvevő Bartus Beatrix, a szarvasi pont alapítója elmondta: a nők sokszor még mindig félve beszélnek ilyen jellegű problplémáikról.
- Még most is azt tapasztalom, hogy akik megkeresnek engem, nagy nehezen merik csak elmondani, mert náluk az van, hogy „csak a férjem tudja és nem mondjuk el még anyóséknak se, a szomszédnak meg pláne nem, mert akkor mi lesz?" - hangsúlyozta a szarvasi pont vezetője.
Fotó: Kintner Nikolett /behir.hu
Juhász Zoltán könyvtárigazgató a társadalmi felelősségvállalást emelte ki a felavatott Mályvavirág-polc kapcsán, amelyen a daganatos betegek számára készült kiadványok kapnak helyet.
- Szarvas, illetve Orosháza után most jött el az a pillanat, hogy Békéscsabán is át tudjuk adni ezt a polcot. Bízom benne, hogy sokak egészségének megőrzéséhez járulunk hozzá ezzel ezzel a kezdeményezéssel – emelte ki Juhász Zoltán.