Malatyinszki Péter: A Keményben négy nagyon jó szakmát kínálunk az érdeklődőknek

2024. november 7. 11:11 | Mikóczy Erika

A Békéscsabai Szakképzési Centrum nyolc tagiskolájában zajlik szakképzés Békéscsabán. Sorozatunkban az intézményvezetők segítségével bemutatjuk az iskolákat és az ott folyó képzéseket. A BSZC Kemény Gábor Technikum igazgatójával, Malatyinszki Péterrel Varga Diána műsorvezető beszélgetett a 7.Tv Aktuális című műsorában.

– Mit kell tudnunk ma a Kemény Gábor Technikumról? Milyen képzéseket kínálnak?

A Békéscsabai Szakképzési Centrum 8 intézménye közül a mi intézményünk a legkisebb: közel 400 tanuló jár hozzánk. Egy telephelyen működünk, az iskolánkban vannak a tanműhelyeink is. Családias hangulatú intézményről van szó, mindenki odafigyel a másikra, mindenki ismer mindenkit. Ez általában a szülőknek jó hír, a diákoknak néha kevésbé, hiszen az oktató kollégák azokat a diákokat is ismerik, akiket adott esetben nem tanítanak az intézményben. Mi két ágazatban négy szakmát kínálunk, az egyik ágazat a gépjármű-mechatronikai technikus. Amikor a Kemény Gábor Technikum neve felmerül, akkor rögtön az autószerelés jut az emberek eszébe – a gépjármű-mechatronikai technikus gyakorlatilag az autószerelő és az autóelektronikai műszerész összevont szakmája. Mellette pedig új szakmaként megjelent az alternatív járműhajtási technikusi is. Nyilván ez már a 21. századi kihívásoknak megfelelően az elektromos, hibrid meghajtás, illetve a gázos autók szerelésével is foglalkozik. Ez a képzés kuriózum, hiszen a maga teljességében szinte csak nálunk érhető el. Itt 6 éves a képzési idő, ami azért van, mert 6 év alatt megszerzik a gépjármű-mechatronikai technikus jogosultságot is, és mellette az alternatív járműhajtási technikus jogosultságot.

 

– Milyen szakmákat lehet megtanulni a másik ágazatukban?

A másik ágazatunk, a közlekedés és szállítmányozás szintén két szakmát kínál. Itt a logisztikai technikus és a közlekedés-üzemvitel ellátó technikus szakmát tanítjuk. A logisztikai technikusról azt lehet elmondani, hogy logisztika mindenhez kell. Nyílt napon fel szoktam tenni a kérdést a szülőknek, érdeklődőknek, tudnak-e olyan munkahelyet, ahol nincs logisztika? Nem szokták feltenni a kezük, hisz mindenhol van. Ez egy túlélőszakma, hiszen a logisztikai technikusnak bármilyen gazdasági körülmények lesz munkája, hiszen az áruforgalom folyamatos. Mellette pedig a közlekedésüzemvitel-ellátó technikus képzésünk is népszerű, ez gyakorlatilag a közúti árufuvarozással foglalkozik, a kamionok irányítása, forgalomirányítása a fő feladata. Mellette pedig a személyi fuvarozással, a személyszállítással is ismerkedhetnek a tanulók. Itt elsősorban a tömegközlekedés-irányítás a fő feladat.

 

 

– A kisebb létszámból, kevesebb képzési irányból adódóan mélyebben sajátíthatják el az ismereteket a tanulók?

Igen. Van egy állandó oktatói magunk, amely most kiegészült friss lendülettel, fiatalokkal, mérnökökkel. Velük együtt tudunk folyamatosan megújulni úgy, hogy a legújabb képzési trendeknek megfelelő oktatást nyújtsuk a gyerekeknek. Ebben óriási segítségünk az is, hogy 5 tanműhelyünk van, amelyből most éppen 2 újul meg, 1 pedig már megújult. Tehát 21. századi körülmények között tudnak a diákok tanulni, mégpedig csoportbontásban. Tehát legyen szó gyakorlati, vagy elméleti tantárgyról, azt 12-en tudják egy műhelyben, az oktatóink folyamatos felügyelete mellett tanulni. Mellette pedig a közismeretet is, tehát a magyart, a matematikát, idegen nyelvet csoportbontásba tartjuk, tehát adott a lehetőség a tananyag mélyebb elsajátítására, illetve arra is, hogy adott esetben a kicsit lemaradók felzárkózzanak.

 

– A technika dinamikusan, rohamosan fejlődik. Hogyan tudnak lépést tartani például az eszközök tekintetében ezzel?

Valóban folyamatos a fejlődés, de vannak alapdolgok, amelyek nem változnak – mint például egy motor működésének az alapjai. Ezt meg tudjuk tanítani akár a régi eszközökkel is. Az új eszközök pedig abban lesznek segítségünkre, hogy megtanulják a diákok: korábban mondjuk egy autódiagnosztikai eszköz az ember nagyságú volt, most pedig akkora, mint egy pendrive. Hozzá szoftveresen, egy egyszerű laptoppal meg lehet találni a hibát a gépjárműben. Próbáljuk megtanítani a diákoknak, hogyan megfelelő szakmai tudás mellett úgy hozzáállni, hogy a 21. századi elvárásoknak megfelelően tudják végezni a munkájukat végezni.

 

– Azoknak, akik érettségi után vágnának bele egy képzésbe, vagy szeretnének szakmát váltani, tud kínálni képzést a Kemény?

Természetesen, hiszen a felnőttek oktatásában is indítjuk a már meglévő szakmáinkat, és ezek nagyon népszerűek is a körükben. Akik szeretik az autókat, akiket érdekel a gépek működése, adott esetben az erősáram, azoknak szívből tudom ajánlani az autósképzéseink bármelyikét, hiszen ott ezt kedvükre tanulhatják, végezhetik. Akik nem igazán tudják még, hogy mit szeretnének tanulni, viszonylag kényelmes, de mégis pörgős munkát szeretnének, nekik pedig a logisztika kiváló választás. Hiszen ha például rendelünk egy kütyüt valahonnan, azt el kell, készítse egy gyár, ahhoz alkatrészek kellenek – már ott megkezdődik a logisztika, amikor ezeket az alkatrészeket csoportosítják a gyárban vagy összeszerelik. Az összeszerelés után csomagolni kell, majd szállítani, szortírozni. Tehát egyáltalán nem egyszerű folyamat ez, sok kihívással jár. A világ ma efelé tendál, hogy ha megrendelünk valamit, az mielőbb jusson el hozzánk, a logisztika pedig ezt a folyamatot segíti.

 

– Ezek a képzések gyakorlatorientáltak. A duális képzés az mennyire van jelen az iskola életében?

Gyakorlatorientáltak a képzéseink és a felnőtteknek is ingyenesek. Általános iskola után a 9-10. évfolyam, felnőtteknél pedig az első félév, az alapozás (mert 2 éves a képzés a felnőttek részére). Utána lehetőséget kapnak arra, hogy duális képzésben vegyenek részt. A duális képzés elvárás is az intézményekkel szemben, és egyre nagyobb az érdeklődés a cégeknél. A duális képzés egyébként azt jelenti, hogy minden olyan közismereti tantárgyat, ami az érettségihez szükséges, azt az intézményben tanulják a diákok, a szakmát viszont lehetőségük van egy cégnél megtanulni. Hangsúlyozom: ez lehetőség, tehát nem kötelező. Viszont aki a szakmai tantárgyakat egy cégnél, külső helyszínen tanulja meg, munkaszerződést köt a céggel, és ez alapján munkabért is fog kapni.

 

– Melyik a legnépszerűbb szak önöknél?

Eddig a gépjármű-mechatronikai technikus és a logisztikai technikus volt a két legnépszerűbb, bízom benne, hogy most már az alternatív járműhajtási is az lesz, az érdeklődésekből ezt szűröm le. Nagyon sokan kérdezik, hogy mi a különbség a szakmák között, melyiket válasszák. El szoktuk mondani, hogy jöjjenek el a nyílt napjainkra, nézzenek bele egy kicsit az életünkbe, ott megismerhetik részleteiben a szakmát, és beleszagolhatnak az intézményi levegőbe. Hiszen rengeteg kiegészítő szolgáltatása is van az intézménynek, ilyen például a Honvéd Kadét Program.

 

– Akiknek sikerült felkeltenünk az érdeklődését, ők hogyan tudják megtalálni az iskolát? Illetve említette mikor lesznek a nyílt napok?

Intézményünk, a Békéscsabai SZC Kemény Gábor Technikum Facebook oldalán is találnak információkat az érdeklődők. Itt igyekszünk hírt adni minden egyes rendezvényünkről, szakmáinkról és az iskolaéletről. Szintén felkereshetik a weboldalunkat információkért. November 16-án, illetve december 15-én 8 órától pedig szeretetettel várunk minden érdeklődőt a nyílt napjainkra.

További programok »

Friss hírek

Nagy István: megjelent az új méh állatjóléti támogatási konstrukció

Megjelent a méhcsaládok ökoszisztéma-szolgáltató képességének fejlesztésére irányuló új pályázati felhívás a KAP Stratégiai Terv keretei között. A megduplázott mértékű, immár méhcsaládonként évente 30 euró (12 419 forint) összegű támogatás iránti kérelmek benyújtására a 2025. január 27-től 2025. március 13-ig tartó időszakban lesz lehetőség - jelentette be Nagy István agrárminiszter szombaton a tárca MTI-hez eljuttatott közleménye szerint.
16:24
FEL