A Vulcan Shield Global 2025 szeptemberében jelentette be, hogy Békéscsabán hozza létre új, európai gyáregységét, ahol főként az űripar számára készítenek majd kerámiaszálas anyagokat. A tervek szerint legkésőbb 2032-ig elkészülő gyárban várhatóan 2000-2500 munkavállaló dolgozik majd. Az üzemmel kapcsolatban több találgatás és pletyka is szárnyra kelt a városban, az akkumulátorgyárak példájából kiindulva sokan aggódnak például a környezeti terhelés vagy az emberi egészségre ártalmas anyagok miatt. Mások azt vetették fel, hogy a gyárba leginkább külföldi munkavállalókat várnak majd, vagy kötelező lesz a kínai nyelvtudás, megint mások a nagy vízfelhasználást hozták a gyár ellenérvként.
A Vulcan Shield Hungary operációs vezetője, Komjáti Lóránt ezekre a kérdésekre igyekezett válaszolni a városháza dísztermében. Mint mondta, a beruházás egyelőre a tervek szerint halad, jelenleg a gyár tervezése zajlik, és több, mint 60 géppel már megkezdődött a próbagyártás is 12 főállású dolgozóval.
A félreértések elkerülése végett megjegyzendő, hogy a közgyűléseken csak a testület tagjai tehetnek fel kérdéseket, a sajtó munkatársai nem, csupán tudósíthatnak az elhangzottakról (a szerk.)
Nem robbanásveszélyesebb, mint a háztartási liszt
Kérdésre hangsúlyozta: az előírásokat maradéktalanul betartják, és amennyiben jogszabály írja majd elő, vállalják a talaj- és levegőszennyezettséget mérő eszközök elhelyezését is az üzemek körül. Arra a kérdésre, hogy járhat-e robbanásveszéllyel az, hogy alumínium- és kerámiaoxiddal dolgoznak, azt felelte, ezek az anyagok nem veszélyesebbek a háztartási lisztnél.
Megjegyezte azt is: a gyártás egy kémiai, illetve fizikai részből áll, ezeket a folyamatokat két külön csarnokban végzik majd; a fent említett két anyag segítségével zselét állítanak elő, melyet térfogatnövelés után szerszámokkal és a gravitáció segítségével kezdenek nyújtani, és elektromos kemencében égetnek ki. Az így kapott, hajszálvékony, rideg szálat a megrendelőkkel egyeztetett módon kezelik további anyagokkal, majd pödrik, spulnizzák és igény esetén textíliává szövik azt.
Ártalmatlanított gázok, mezőgazdasági szintű vízfelhasználás
A gyártás során keletkező füstgázokkal kapcsolatban leszögezte: ezek csak és kizárólag akkor keletkeznek, amikor gázkemencében gyártanak, de itt nem ilyen, hanem elektromos lesz. A termelés folyamán gázok, gőzök szabadulnak fel, de olyan rendszert alakítanak ki, amely ezeket ártalmatlanítja; kellemetlen szagokra sem kell számítani.
A vízterheléssel kapcsolatban arra is kitért, hogy teljes kapacitás mellett 50 köbmétert használnak majd naponta – ennél nagyobb mennyiséget használ egy nagyobb mezőgazdasági cég. Hozzátette: a szennyvíz esetében igyekeznek minél kevesebbet kibocsátani, míg a hulladékkezeléssel kapcsolatban arról beszélt, hogy az esetlegesen lehulló szálakat is visszajuttatják a termelésbe, míg a kommunális hulladékot szelektíven gyűjtik majd.
Raktárostól a csúcsvezetőig mindenféle szakemberre szükség lesz
A munkaerőt érintő kérdésekre azt válaszolta, hogy magyar dolgozókra számítanak, a raktárosoktól és gépkezelőktől a szakmérnökökön át a közép- és felsővezetőkig; kínai nyelvtudásra csak egy speciális pozíció esetben elvárt. Hozzátette: A Békéscsabai Szakképzési Centrummal és a Szegedi Tudományegyetemmel már kötöttek együttműködési megállapodást, egy felsőoktatási intézménnyel pedig folyamatban van egy hasonló kör, megjegyezve, nem titok, hogy vegyész-, gépész-, villamos- és anyagmérnökökre nagy szükség lesz majd a gyárban.
Komjáti azt is megjegyezte, hogy nemcsak fővárosi, de békéscsabai sportszervezeteket is kiemelten támogatnak, így a röplabda és kézilabda csapatot.
Az ülésen elhangzott az igény egy nyílt, moderált formában történő lakossági fórumra.
Az ülésről készült részletes, írásos tudósításunkat, és további, a közgyűlésen tárgyalt ügyekről szóló összefoglalónkat ide kattintva olvashatja el, míg csak a Vulcan Shieldet érintő kérdés-feleleteket itt találja: