Magyarország legismertebb bagolyfaja lett a 2020-as év madara

2020. január 8. 14:13 | Kugyelka-Zámbori Eszter

Még tavaly nyáron egy internetes szavazáson dönthetett a lakosság arról, hogy idén mely faj lesz az év madara. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szavazásán végül az erdei fülesbagoly lett a legnépszerűbb.

Az MME honlapján 6576 szavazat érkezett, melyből 3146 voks érkezett a hazai lakott területeken leggyakrabban előforduló bagolyfajra. A lakosság madár faj közül választhatott még tavaly, 48 százalékkal lett a legnépszerűbb az erdei fülesbagoly, őt követte a szavazatok 35 százalékával a füleskuvik, harmadik pedig 17 százalékkal a hazánk északi erdeiben megbúvó uráli bagoly lett. A szavazás eredményét itt tette közzé az MME honlapja.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az év madaráról egy hosszú leírás tett közzé a honlapján, amelyet ide kattintva olvashatnak.

Mint írják: az erdei fülesbagoly közepes termetű, álcázó mintás tollazatú, hosszú felmereszthető tollfülű bagoly. Szárnya hosszú és keskeny, röpte csapongó. A fiókák első tollazatát fehéres pehelytollak alkotják. Hatalmas elterjedési területű madár, Európában, Ázsiában, Északnyugat-Afrikában és Észak-Amerikában egyaránt költ. A világállomány mintegy 28%-a él Európában. Magyarország leggyakoribb bagolyfajának állománya 6 500-12 000 pár közé becsülhető.

Az erdei fülesbagoly Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft. A faj hazai állománya jelenleg nem veszélyeztetett, de alapvetően a mezőgazdasági területekhez kötődő fajként folyamatos odafigyelést igényel. Ott, ahol hiányoznak vagy megfogyatkoztak a varjúfélék, költésüket műfészkekkel és vércseköltőládákkal lehet segíteni. Emberkövető, lakott területeket, nagyvárosokat is kedvelő madárként a lakosság az erdei fülesbagollyal találkozhat leggyakrabban. A madárbarátok többféleképpen is segíthetik a faj védelmét, ehhez ad tanácsokat az MME honlapján, amelyet ide kattinta olvashatnak el.

További programok »

FEL