Magyar természet napi program a MTESZ Békés Vármegyei Egyesülete szervezésében

2023. május 24. 08:21 | Kovács Andrea

Május 22-e a magyar természet napja. Ebből az alkalomból tartott előadással egybekötött rendezvényt a Műszaki és Természettudományi Egyesületek Szövetségének Békés Vármegyei Egyesülete a Civil Szervezetek Szövetségének székházában. Az eseményen Boldog Gusztáv Kalandra fel című természetfilmjét is megtekinthették az érdeklődők.

–A magyar természet napja alkalmából megtartott rendezvény előtt a Civil Szervezetek Szövetsége két tagjának, a Békés Megye Műszaki Haladásáért Alap Alapítványnak és a MTESZ  Békés Megyei Egyesületének 2022. évi mérlegét fogadtuk el. Békés vármegyére módosítottuk az egyesületek nevét, valamint új tagokat is felvettünk – mondta el Gólya Pál a MTESZ megyei igazgatója, aki hozzátette: a több mint 100 egyesületet összefogó Civil Szervezetek Szövetsége tagjai nagyon fontosnak tartják, hogy óvják és védjék a természetet és a jövő generációknak is megőrizzék azt.

A  magyar természet napja alkalmából tartott rendezvényükön Boldog Gusztáv természetvédelmi mérnök, Kalandra fel című kisfilmjét tekintették és vitatták meg a résztvevők (korábban erről a Csabai Forgatagban beszélgettünk vele).

 

 

A  Békés megye területén található, uniós ökológiai háló részét képező Natura 2000-es területcsoportnak a bemutatásáról szóló filmről szerzője, elmondta, hogy végigjárta és kamerával rögzítette azokat a védendő természeti értékeket, amelyekről érdemes tudni. Boldog Gusztáv kifejtette: nagyjából háromféle védettségi kategória létezik Magyarországon, vannak a helyi védett területek, amelyeket egy-egy település nyilvánít védedőnek, Békéscsabának is van jó néhány ilyen természetvédelmi területe. Ezt követik az országos jelentőségű védett területek, amelyek általában a nemzeti parkok kezelésében vannak. Békés vármegyében a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság kezeli ezeket a területeket, ezekre a magyar természetvédelmi jogszabályok vonatkoznak.

– A legfelsőbb kategória pedig az unió ökológiai hálózata, amely teljesen más rendszer alapján működik, mint a honi természetvédelmi területek. Itt van élőhely védelem, és az egyes állat- és növényfajokra koncentráló fajvédelem. Ez lényegesen nagyobb kiterjedésű terület, mint a magyarországi védett területeké, különböző gazdálkodókat is érint, akik – ha bizonyos szabályokat betartanak és úgy tevékenykednek, hogy a  természeti értékek fennmaradjanak – támogatást kaphatnak. Itt  általában gyepes élőhelyekről van szó, de vannak köztük erdők, folyópartok, mocsarak is. Ezekről a területekről szól a Kalandra fel című kisfilm is – mondta el kérdésünkre a természetvédelmi szakember.

További programok »

FEL