A magyar festészet napja egy civil kezdeményezés hatására, Bráda Tibor, Zsolnai Gábor, Bayer Ilona, Szentgyörgyi József, valamint Fabók Gyula elképzelése alapján indult 2002-ben, azzal a céllal, hogy felhívja a magyar társadalom figyelmét a kortárs képzőművészet aktívan alkotó művészeinek munkáira. A második esztendőben már kétnapos program zajlott, a rendezvény pedig azóta is évről évre csak növekszik.
Ebből az indíttatásból állított össze anyagot a Csabagyöngye Kulturális Központban a Békéstáji Társaság. Az eseményen köszöntőt mondott Herczeg Tamás országgyűlési képviselő. A tárlatot Gyarmati Gabriella a Munkácsy Mihály Múzeum művészettörténésze nyitotta meg.
– A kiállításon látható munkák 18 alkotó világképéről, képzőművészeti nyelvváltozatáról tanúskodnak. Általában a csoportos kiállításoknál a látvány is nagyon változatos, mondhatni eklektikus, viszont most sikerült nagyon harmónikus képcsoportokat összeállítani – fogalmazott a múzeum munkatársa.
Gnandt János festőművész elmondta, a tárlat azt is megmutatja, hogy a kortárs alkotó kollégákat mi foglalkoztatja itthon, Békéscsabán, amitől mindez még érdekesebb.
– Hagyomány, hogy a Békéstáji Művészeti Társaság tagjai kiállítanak a magyar festészet napján. Nem volt tematikus kiírás a tárlatra, mindenkit hagytunk szabadon, a saját technikájával dolgozni. Ez lehetőséget biztosított arra is, hogy az alkotók egyénenként megmutathassák, mi az amivel az utóbbi időben foglalkoztak, így sokkal jobban megismerhetjük a gondolkodásukat és a világnézetüket. A magyar festészet napja alkalmából összeállított tárlat egy közös kiállítás sorozat része. A sorozatot a magyar kultúra napjára összeállított munkáink bemutatásával kezdtüj, ezt követte az Év színe, és most ezzel zárjuk ezt a kollektív művészeti sorozatot – mondta el Gnandt János a Békéstáji Művészeti Társaság elnöke.