"Műszerek rajzolnak izgatott görbét, de egyik sem mutatja meg, hogy mi lakik mélyen a szívemben." Egy Zorán-dalból vett idézettel kezdte köszöntőjét dr. Kiss-Rigó László szeged-csanádi püspök távollétében köszöntőt mondó dr. Janka Ferenc. A Gál Ferenc Egyetem rektorhelyettese kiemelte, hogy minden egyházi intézménynek az egység képviselete és szolgálata a küldetése. Mint mondta: a gyulai kar is egy olyan hely, ahol van közösségi szellem, ahol egy mindenkiért és mindenki egyért dolgozik, ahol helye van a kiválóságnak, a kiválóság fejlesztésének és gondozásának, ugyanakkor egymás segítésének és az összetartozásnak is.
A Gál Ferenc Egyetem rektora hangsúlyozta, hogy az egészség- és szociális tudományi karon képzett szakemberek nagyon fontos küldetést töltenek be a gyenge, beteg, különböző problémákkal küzdő emberek testi, lelki problémáinak gondjainak megoldásában.
– Büszkék lehetünk arra, hogy a kecskeméti és Budapesten a Szent Ferenc Kórház is komoly együttműködő partnerünkké vált és számít az itt kialakított oktatási, képzési kapacitásokra. Hasonlóképpen komoly megkereséseket kapunk arra vonatkozóan, hogy a Hungary Helps programban vállaljuk a keresztényüldözött fiatalok, állami ösztöndíjas egészségügyi és szociális képzését, amely a közeljövő feladata – hangsúlyozta prof. dr. Dux László.
Herczeg Tamás, a térség országgyűlési képviselője arról beszélt, hogy ugyan voltak hullámzó és viszontagságos időszakok a gyulai intézmény életében, de az elmúlt évek azt bizonyítják, hogy megerősödött a megye felsőoktatása és a Gál Ferenc Egyetem is.
A Békés Vármegyei Kormányhivatal főigazgatója kiemelte, hogy a Gál Ferenc Egyetem gyulai kara az elmúlt 30 évben mintegy ezer felsőfokú végzettségű ápolót, 20 év alatt pedig öbb mint 3300 szociális munkást adott a vármegyének és a régiónak. Rákóczi Attila köszöntőjében hangsúlyozta: a kormányhivatal elkötelezett a vármegye felvirágoztatásában, a partnerekkel együttműködve a közjó szolgálatában tevékenykedünk, a megye boldogulásáért dolgozik.
– A Békés Vármegyei Központi Kórházként most már nemcsak a gyulai tagintézmény, hanem a dr. Réthy Pál tagkórház is első számú haszonélvezője az egyetemen folyó képzéseknek – erről már az intézmény főigazgató főorvosa beszélt. Dr. Becsei László szerint az egészségügy valamennyi területén szükséges, hogy az ápolók és egyéb szakdolgozók a mai kornak, technikai fejlődésnek és tudásszínvonalnak megfelelő képzettséggel rendelkezzenek, enélkül az orvosok sem tudunk eredményes munkát végezni.
Dr. Vincze Gábor, a Gál Ferenc Egyetem Egészség- és Szociális Tudományi Karának dékánja
A VI. Gyulai Felsőoktatás napja alkalmából szervezett, Segítő hivatások tudománya és művészete című tudományos konferenciát levezető dr. Vincze Gábor kiemelte, hogy a város, a vármegye, az egyetem, az egyház, a gazdaság, a politika és a társadalom mind egymást feltételező, összefüggő rendszerek, ezek folyamatosan erősíthetik egymást és a felsőoktatást Gyulán.
– Ez egyértelműen a tudomány erősödéséhez vezethet ebben a régióban, hiszen minden irányból megkapjuk a kellő támogatást. Az egész vármegyében, de különösen Gyulán, komoly gyökerei és összefüggései vannak az egészségügynek, az egyháznak és az oktatásnak, és reméljük ezek a kapcsolódások a jövőre nézve is pozitív hatással lesznek – mondta a Gál Ferenc Egyetem Egészség- és Szociális Tudományi Karának dékánja.
A tudományos előadások sorában elsőként prof. Dr. Szabó Gábor okleveles fizikus előadását hallgahatták meg a szakma képviselői. Az ELI-ALPS lézeres kutatóintézet ügyvezetője a helyi felsőoktatás profiljához illesztve főképpen a lézerek orvosi-biológiai alkalmazásai területeiről beszélt, valamint azokról a most folyó kutatások legújabb eredményeiről, amelyek a jövőben az orvosi alkalmazásokban is nagyon ígéretesnek tűnnek.