Az emberiség túlterjeszkedése agyonnyomja a vadvilágot, túlfogyasztunk és túlterjeszkedünk, ezt jelzi évről évre a WWF Élő bolygó jelentése. Az emberiség beavatkozása a természet évezredes egyensúlyába veszélyezteti a vadonélők, köztük a beporzó rovarok, növények létét.
A biológiai sokféleség csökkenésének 60%-áért étrendünk, pontosabban az állatok takarmánya felel. Sebezhetőségünkre figyelmeztetett a koronavírussal a természet – fogalmazta meg közleményében a Föld Napja Alapítvány.
Az alapítvány ötleket ad arra is, hogy óvhatjuk a Földet, mit tehetünk a saját környezetünkben. Mit tehetünk azért, hogy gyógyuljon - legyen az idei Föld napja is önszerveződő, közösségépítő! Tegyünk végre, kezdjük ma!Mit tehetsz Te? Sokat. Építs közösséget, zöldítsd környezetedet, ültess fát, termelj haszonnövényeket, komposztálj, éheztesd a kukát, szigetelj, közlekedj közösen, ne vásárolj csomagoltat, élj műanyagok nélkül, válts környezetbarát szerekre, félkész, kész helyett egyél friss hazait, egyél kevesebb állatit... ajándék a környezetnek, egészségednek. Minden héten.A Föld napja mára a legnagyobb önszerveződő környezeti megmozdulássá vált Magyarországon.Cselekvő ünnep, amely mindnyájunk jövőjéről szól. Kb. 9 évünk maradt a cselekvésre.
Minden nap számít! Mit tehetünk mi a Földért?
Fontos, hogy ráébredjünk, ne mindig másoktól várjuk a megoldást, mi magunk is tehetünk jobb, élhető jövőnkért és utódaink jövőjéért.
Egészen egyszerű cselekedetekkel, odafigyeléssel is fenntarthatóbbá változtathatjuk a körülöttünk lévő világot. Ha minden nap teszünk valami apróságot, tudatosan választunk, vásárolunk, közlekedünk, döntünk környezetünk fenntarthatósága érdekében, máris tettünk valamit a változásért.
Íme néhány példa: építsünk közösséget, zöldítsük a környezetünket, ültessünk fát, termeljünk haszonnövényeket, komposztáljunk, "éheztessük" a kukát, szigeteljünk, vegyük igénybe a közösségi közlekedést, ne vásároljunk agyoncsomagolt dolgokat, éljünk műanyagok nélkül, váltsunk környezetbarát szerekre, félkész, kész étel helyett válasszuk a friss hazait, együnk kevesebb állati terméket – ez mind-mind ajándék a környezetnek és a saját egészségünknek is.
A mindennapi apró cselekedetek része a tájékozódás is, mert ha tudjuk például, hogy mi az az ökolábnyom-számláló, vagy mennyi idő alatt bomlik le egy műanyag reklámszatyor, vagy mekkora a húsfogyasztás környezeti terhe, akkor már azt is tudjuk, mit kell tenni.
Ma van a Föld napja. Ideje cselekdni.
Forrás: Föld Napja Alapítvány