Lukasenka nem ír ki új választást

2020. augusztus 16. 16:50 | behir.hu

A fehérorosz államfő tagadja, hogy csalással szerezte meg hatodik mandátumát, azonban kész azonnali reformokra, ha valóban ezt várják el tőle.

Az államfő a választás utáni erőszakhullámot az ellenzékre hárította, egyúttal azt állította, hogy a NATO csapatokat von össze a nyugati belarusz határon. Vasárnap egy minszki megmozduláson több ezren biztosították támogatásukról az elnököt, de az ellenzék is tüntetésre készül. Fehéroroszországban a múlt vasárnapi elnökválasztás óta folyamatosak a megmozdulások.  A választáson a hivatalban lévő Aljakszandr Rihoravics Lukasenka a végleges eredmények szerint a szavazatok 80,1 százalékát szerezte meg, emiatt az ellenzék választási csalással vádolta meg az államfőt.

Az elmúlt napokban közel hétezer embert vettek őrizetbe a tiltakozásokon résztvetők közül. Ketten meghaltak a hatósági intézkedések során. Az ellenzék választási csalással vádolja az államfőt, a független felmérések ugyanis teljesen más eredményt mutattak. A felmérések szerint az elsődleges ellenzéki jelölt, Szvjatlana Cihanouszkaja 70 százalékos támogatottsággal, míg Lukasenkára csupán 10 százalékossal bírt. Az időközben Litvániában menedéket kereső ellenzéki jelölt a szavazatok újraszámlálását követelte. Több állami tisztségviselő, köztük a fehéroroszországi szlovák nagykövet, valamint az állami televízió munkatársai és a rendőrségi tisztségviselők is szolidaritásukat fejezték ki a tüntetőkkel.

Szvjatlana Cihanouszkaja ellenzéki jelölt.

 

Vlagyimir Putyin orosz elnök egy vasárnapi telefonbeszélgetés során – szükség esetén – Moszkva katonai támogatásáról biztosította Lukasenkát- olvasható a Kreml közleményében. Az oroszországi hatalm központ állítása szerint Fehéroroszországra "külső erők gyakorolnak nyomást."

Vlagyimir Putyin orosz elnök.

 

A 65 éves Lukasenka 1994 óta irányítja Fehéroroszországot, az elmúlt héten a hatodik mandátumát nyerte el. Egyes szakértők szerint az idei választás – hasonlóan a korábbiakhoz – sem szabad, sem tisztességes nem volt. A kampányidőszak során két ellenzéki elnökjelöltet bebörtönöztek, (egyikük Cihanouszkaja férje), de számos ellenzéki aktivistát is őrizetbe vettek. A voksoláson nemzetközi megfigyelők nem vettek részt, kivéve a szovjet utódállamok többségét tömörítő Független Államok Közösségének megfigyelőit, akik elégedetten nyilatkoztak a választási folyamatról.

Forrás: hirado.hu

További programok »

Világ

Mit kell tudni az Európai Parlament képviselőinek megválasztásáról?

Az Európai Unió 27 tagállamában június 6–9. között tartják az Európai Parlament (EP) tagjainak választását, hazánkban az EP-választás az önkormányzati választásokkal egy napon, azaz június 9-én lesz. Az Európai Unióban egyébként összesen mintegy 400 millióan szavazhatnak a képviselőkre.
2024. április 17. 07:20
FEL