Letehetik a szakvizsgát a végzősök

2020. április 23. 18:20 | Horváth Szabolcs

Minden olyan szakképzős gyakorlati vizsgája biztosított lesz, aki idén szeretne végezni – jelentette be a kormány néhány napja.

A vizsgák a megfelelő védőtávolságok biztosításával, maszkokban és fertőtlenített termekben zajlanak majd. A diákoknak szóbelizniük nem kell. A Békéscsabai Szakképzési Centrumban nappali és esti tagozaton közel 1300-an tennének vizsgát. A gyakorlati vizsgák időpontjai májusra tehetők.

A szakképzési centrum végzős diákjainak egyharmada – több száz diák – folyamatosan dolgozik a gyakorlati képzőhelyeken és készül a rá váró vizsgákra. Füri Zoltán végzős hegesztő tanuló egy fémipari vállalkozásnál gyakorolta az eljárásokat. Egyelőre optimistán várja a megmérettetést.

– Reménykedem a jó jegyben, felkészültem. Amiből vizsgáznom kell, az az összes eljárás, ami a szakmámat érinti. Ez a gyakorlat – nyilatkozta Füri Zoltán.

Az a fémipari vállalkozás, amely három fiatal számára biztosítja a gyakorlati helyet, a legmodernebb technológiákkal van felszerelve.

– Ennek a lézervágónak a teljesítményét másodpercekben mérjük nem is percekben – mondja Apáti Nagy István a legújabb beszerzésük mellett. 

A cég ügyvezető-tulajdonosa szerint igyekeznek a gyakorlati hely biztosításánál többet nyújtani a fiataloknak.

– Mi nem odaadunk egy vasat, amin gyakorolhat, hanem mi odaadjuk neki a termékünket, a tervet, a rozsdamentes elemeket, hogy azt gyártsa le. Ezzel már ilyen fiatalon termelhetnek. És ha valami nem jól megy, akkor azt az idősebb kolléga kijavítja. De egyre jobban és ügyesebben csinálják a srácok – nyilatkozta Apáti Nagy István, a Ferro Projekt Kft. ügyvezető-tulajdonosa. 

Vlcskó Pál, a Békéscsabai Szakképzési Centrum (BSZC) főigazgató-helyettese szerint nem lesz akadálya a májusi, szakmai vizsgáknak. Mivel nem lesznek szóbelik és a diákok kisebb létszámban adnak számot tudásukról, ezért a vizsgák hosszabbak lehetnek.

– Tarjuk majd a kétméteres védőtávolságot. Minden vizsganapra a megfelelő védőfelszerelést, a kesztyűket a maszkot megkapjuk a kormányhivataltól. Illetve a termek fertőtlenítéséhez a vegyszereket is megkapjuk – tudtuk meg Vlcskó Páltól, aki hozzátette, hogy a munkaerőpiac megerősödésekor, illetve a gazdaság újra indulásakor nagy szükség lesz majd a jól képzett szakemberekre.

– A szakmai vizsgát sokszor nehezebb megszervezni mint egy érettségit. Egy-egy tagiskolában egyszerre sokan tesznek szakmai vizsgát egy időpontban, de meg tudjuk oldani ezt a feladatot is – szögezte le Vlcskó Pál.

A BSZC-ben egyébként közel 1300 diák teszi le a szakvizsgáját, várhatóan május végén. 

További programok »

Itthon

FEL