Még júniusban megadta a személyes adatait, majd először egy férfivel beszélt telefonon, és 95 ezer forintot utalt át. Egy internetes felületen úgy látta, hogy ennek lett hozama, és egy nő is felhívta, aki újabb összeg befektetésére bíztatta. A férfinek nem volt több pénze, de a nő segített neki online hitelt igényelni, így felvett 6 millió forint kölcsönt, amit két részletben a nő által megadott névre, számlaszámra utalt el. Elhitették vele, hogy ez megduplázódott, ezért a békéscsabai férfi hozzá akart jutni a nyereséghez. De a kifizetéshez ügyintézésre további 1 millió 900 ezer forintot kértek tőle, amit szintén elutalt. Ezután még kértek tőle pénzt a kifizetéshez. Miután rájött, hogy csalás áldozata lett, és több mint 8 millió forint kár érte, szeptember 6-án feljelentést tett a Békéscsabai Rendőrkapitányságon, ahol az ügyében nyomozás indult. A rendőrség kéri, hogy a hasonló esetek megelőzése érdekében fogadják meg az alábbi tanácsokat.
Hamis „befektetési lehetőségek”
Azok a csalások a legelterjedtebbek, amikor a nagy hasznot ígérő idegenek részvényekre, kötvényekre, kriptovalutákra, ritka fémekre, tengerentúli ingatlanokra vagy az alternatív energiára hivatkoznak, azt írják, mondják, hogy ezekből lehet sok pénzhez jutni. Ezeket a befektetési lehetőségeket gyakran – a tudtuk és beleegyezésük nélkül – közismert emberek, sportolók, modellek képeivel és ajánlásával hirdetik.
Ne vegye fel a telefont, ha ismeretlen külföldi hívószámot jelez ki a telefonja, és ne is hívja vissza rögtön – először ellenőrizze azt! Különösen legyen óvatos akkor, ha olyan külföldi számról hívják, ahol nem él ismerőse vagy ahonnan nem vár hívást, illetve, ha az országhívó 2-essel vagy 5-össel kezdődik (ld. fentebb: afrikai és közép-amerikai azonosítók)!
Egy internetes kereséssel utánajárhat annak, hogy az adott telefonszámmal kapcsolatban korábban felmerül-e a csalás gyanúja: ha igen, nagy valószínűséggel talál ezzel kapcsolatos információt a világhálón.
Az ismeretlen előhívószámokról érkező külföldi hívások egyedileg és csoportosan is letilthatók. Az egyedi hívószámokat a készülék beállításaiban lehet letiltani, míg az előhívószámok csoportos letiltása a szolgáltató ügyfélszolgálatán kérhető.
Mindig gyanakodjon, ha
- az a megérzése támad, hogy ez „túl szép, hogy igaz legyen”;
- a közösségi médiában újra és újra találkozik ezekkel a hirdetésekkel;
- folyamatosan kapja a kéretlen telefonhívásokat;
- gyors megtérülést ígérnek és biztosítják arról, hogy a befektetés biztonságos;
- az ajánlat csak korlátozott ideig él, kimaradhat, lemaradhat róla;
- az ajánlat csak Önnek érhető el, és megkérik, hogy senkinek se szóljon róla!
Utasítsa el a befektetési lehetőségekkel kapcsolatos kéretlen telefonhívásokat, bármilyen egyszerű és könnyű pénzszerzésről, meggazdagodásról szólnak is! Pénz átadása, utalása előtt mindig kérjen pénzügyi tanácsot egy független féltől, szakértőtől! Óvakodjon a jövőbeli csalásoktól! Ha egyszer már befektetési csalás áldozatává vált, a csalók valószínűleg újra megkeresik, vagy eladják adatait más bűnözőknek!
Forrás: Békéscsabai Rendőrkapitányság