Ugyan az első osztályba történő beiratkozás országos dátuma április 20-21., de jó néhány intézmény már a tavalyi év utolsó hónapjától kezdve tart és szervez úgy nevezett iskolanyitogató programokat, nyílt tanítási napokat, különleges bemutató órákkal. Céljuk, nem titkoltan, hogy olyan képet, információkat adjanak saját iskolájukról, hogy a még óvodáskorú gyermekek szülei kedvet kapjanak oda beíratni csemetéjüket.
– Nem a gyermek, hanem a szülő választ és sokszor nem is iskolát, hanem tanító nénit – mondja el Gill-Kazár Krisztina tanító, aki a baptista iskola induló első osztályának lesz az egyik pedagógusa. Ebben az oktatási intézményben a kisebb létszámú osztályok miatt a személyes, egyenkénti foglalkozásra teszik a hangsúlyt.
A Petőfi utcai általános iskola intézményvezetője, Papp-Jóljárt Gyöngyi két dolgot tart kiemelkedően fontosnak. Az első a tanulási motiváció fenntartása, amit a mellé illeszthető szabadidős- és sporttevékenységgel párosítanak össze ebben az intézményben, a második pedig a tanító-diák sikeresség megőrzése, elősegítése különleges, a Petőfire jellemző, tanítási időn belüli programokkal.
– Három kiskorú gyermekem van, akik közül a legkisebb idén szeptemberben lesz majd iskolás. A testvérei is idejárnak, maximálisan meg vagyok elégedve az intézménnyel, a Békéscsabai Evangélikus Általános Iskolával – nyilatkozta egy érintett anyuka, Megyeri Gréta. Itt megfigyelhetjük, hogy az idősebb testvérek beíratása során szerzett gyakorlati tapasztalat milyen fontos szerepet játszik a döntés meghozatalában.
Meghatározó élmény mindannyiunknak az első iskolás év. Szülőként pedig felelősségteljes döntést kíván, hogy hova is „adja oda” gyerekeit az ember. Talán nem közösségi, hanem az egyéni és személyes szempontok kell, hogy elsődlegességet élvezzenek, a gyermek érdekében. Ehhez illeszthetően sok jó nevelési és oktatási intézményt találunk Békéscsaba városában.