A korábbiaknál sokkal több, összesen 16 csapat vesz részt az idei lecsófőző versenyen. A mezőmegyeriek mellett több békéscsabai és más településekről érkezett nyugdíjas klubok, különböző civil szervezetek jöttek el és főzték meg bográcsban a közkedvelt hagyományos ételt.
– Mezőmegyer, Békéscsaba kertvárosi része, itt még tradicionális szokás a zöldségek termelése, ilyenkorra beérik a paradicsom, a paprika és a hagyma, ezért is rendezünk főzőversenyt, ahol a legolcsóbb „régi „paraszti étel” elkészítésével. Kísérőrendezvényként terítékversenyt is rendezünk, illetve különböző kulturális programokkal is igyekszünk színesíteni a nap programját. A dobozi Sztojka dinasztia tagjai autentikus cigánymuzsikát játszanak, de lesz arcfestés, ugrálóvár, lufihajtogatás és gyermekműsor, valamint a csorvási fúvószenekar és mazsorettscsoport is fellép – fogalmazott Hricsovinyi Tamás, az Együtt Mezőmegyerért Egyesület alelnöke.
A lecsófőző versennyel egyidőben az Arany János Művelődési Házban „Házunk tája” címmel nyílt néprajzi kiállítás. Nagy Ádám, pusztaföldvári magángyűjtő, a magyar paraszti kultúra mezőgazdasági és mesterségekkel kapcsolatos tárgyakat, így a tejfeldolgozás, a méhészkedés, a ló- és marhatartás eszközeit, különböző citerákat, nyomdadúcokat, cseréptányérokat hozott el Mezőmegyerre.
Lengyelné Zalai Erika, az intézmény szakmai vezetője szerint fontos, hogy a gasztronómián keresztül vissza tudjunk kapcsolódni a múltunkhoz és ez a kiállítás jó lehetőséget kínál arra, hogy egy-egy foglalkozáshoz, illetve a paraszti élet mindennapjaihoz kapcsolódó tárgyakat bemutassák az érdeklődőknek.