Latorcai Csaba a román határ melletti községben vett részt a nemzeti összetartozás napi ünnepségen, ahol leleplezte Gávai-Gaal Jenő politikus, polihisztor domborművét.
Az államtitkár köszöntőjében úgy fogalmazott, Gávai példája a bizonyíték arra, hogy sikerre lehet vezetni az összefogást, a lehetetlen is lehetségessé válik. "Most is erre van szükség, a magyaroknak a magyarokkal kell összefogniuk, hogy elkerüljük a háborút."
– Ha a határok megváltoztathatóak voltak Trianon után, akkor 2024-ben is meghátrálásra lehet kényszeríteni a nagyhatalmakat – fogalmazott az államtitkár.
Latorcai Csaba beszédet mond. (Kép: Kovács Dénes/behir.hu)
Gávai-Gaal Jenő (1846-1934) Békés vármegyei származású nemesi család sarja volt, közgazdász, politikus, a Magyar Tudományos Akadémia tagja.
– Lelkében is nemes volt, munkájának köszönhető, hogy a trianoni békediktátum után Lőkösháza, Elek, Ártánd, Biharkeresztes és Geszt Magyarország része maradt, hogy az ott élők ma is magyarul gondolkodhatnak, magyarul lélegezhetnek – hangzott el az ünnepi beszédben.
Szűcsné Gergely Györgyi polgármester elmondta, Gávai-Gaal Jenő hagyatéka a helyi értéktár része, amelyet igyekeznek ápolni, kutatni. Mint mondta, szeretnék, ha a néhai politikus öröksége idővel a megyei értéktár része lehetne.
A település vezetője elmondta, a Túri Török Tibor író és szobrászművész által Gávairól készített domborművet Demeter László, Szarvas korábbi polgármestere ajánlotta fel. A plasztika talapzatát a település díszpolgára, Corvus-Kora Róbert festőművész készítette, a művet Kiss-Rigó László szeged-csanádi érsek, megyés püspök szentelte fel.
Lőkösházán egy sétány is őrzi Gávai-Gaal Jenő emlékét.