A Kreatív Formák Alapítvány Látássérültek Dél-Alföldi Rehabilitációs Központja biztosítja a látássérültek úgynevezett elemi rehabilitációját. A szervezet szakemberei segítenek elsajátítani a látássérülteknek azokat a képességeket és készségeket, amelyek az önállósághoz szükségesek, így például megtanítják őket háztartást vezetni vagy hosszú, fehér bottal közlekedni.
– Nagyon jók a tapasztalataim, például az alapítvány munkatársai segítségével tanultam meg évekkel ezelőtt hosszú, fehér bottal közlekedni. Azóta is azzal közlekedem a városban, teljesen egymagam – mondta el Marosán Judit.
Az eseményen a szakmai előadások mellett az alapítvány szolgáltatásait igénybe vevő látássérültek is beszámoltak tapasztalataikról, amelyekből kiderült, hogy az okoseszközök ma már nélkülözhetetlenek a hétköznapjaikban. Előadása végén Csontosné Erdei Ildikó megmutatta az esemény résztvevőinek, hogy a telefonjára letöltött alkalmazással hogyan tud fényképet készíteni a teremben ülőkről. Mint mondta, az alapítvány reményt adott neki arra, hogy sokkal hasznosabban töltse a mindennapjait és segítettek neki megtalálni azt az eszközt, amivel tartani tudja a kapcsolatot a külvilággal.
Csontosné Erdei Ildikó előadásában elmondta miben segítette az alapítvány Fotó: behir.hu
– Az oktatómmal, aki szintén látássérült, Skype-on keresztül tartjuk a kapcsolatot. Az ő segítségével gyakorlatilag mindent így tanultam meg, amit a telefonról tudok. Vannak, akik bejárnak ide, Békéscsabára az alapítványhoz, és az itt dolgozó informatikustól tanulják meg az okoseszközök használatát – magyarázta Csontosné Erdei Ildikó.
A Kreatív Formák Alapítvány célja, hogy szolgáltatásaik segítségével a látássérültek teljes életet tudjanak élni és kapcsolódni tudjanak a közösséghez. A csütörtöki konferencia előadói és nézői között volt számos Békés vármegyei szociális, oktatási és egészségügyi intézmény képviselője.
Nagygyörgy Éva előadásában bemutatta az elemi rehabilitációs szolgáltatásrendszert a dél-alföldi régióban Fotó: behir.hu
– Ha együtt tudnak működni az intézmények, különböző civil szervezetek, akkor a látássérült személyeket is tudják támogatni abban, hogy továbbra is teljes életet éljenek. A konferencia előadásaival arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy melyek azok a lehetséges kapcsolódási pontok, amelyeket kicsit tovább gondolva a szervezetek szorosabbra fűzhetik az együttműködésüket – hangsúlyozta Nagygyörgy Éva, a Kreatív Formák Alapítvány Látássérültek Dél-Alföldi Rehabilitációs Központjának szakmai vezetője.
Az ágazatközi találkozón az érdeklődőknek lehetőségük nyílt az alapítvány szakembereit a gyakorlati tapasztalataikról is kérdezni.