Takács Péter, a Lencsési Közösségi Ház vezetője az október 20 és november 20 között zajló Kreatív Hetekről szólva elmondta: egy hónap alatt harminc eseménnyel kedveskednek az érdeklődőknek. A csütörtökön megnyílt etap a programsorozat tizenhatodik rendezvénye. Az Ásványok felhasználása kreatívan című kiállításon az intézményvezető kitért arra, hogyan is „találkozott” a ház és a Békéscsabai Ásványgyűjtő Kör.
– A pandémiai idején a kör ide kért befogadást, azután annyira megkedvelték a házat, hogy nálunk maradtak, azóta is itt tartják a foglalkozásokat. Nincsenek véletlenek – fogalmazott Takács Péter.
A Békéscsabai Ásványgyűjtő Kör titkára elmondta, a tárlat anyagai között csiszolt kőkorszaki eszközök is szerepelnek.
– Ez is a kő egy igen kreatív felhasználási formája volt. De dísz- és használati tárgyak, ékszerek is láthatóak a kiállításon. Ezek mind olyan eszközök, amelyeket a hétköznapok során is használhatunk, mint például a csiszolt poháralátét szett, poharak, vázák, hamutartók, és a már említett ékszerek – hangsúlyozta Gulyás Péter. – Tulajdonképpen nem egy túl különleges tevékenységről van szó. Elég arra gondolnunk, hogy a legtöbb gyermek is azzal kezdi a pályafutását, hogy gyűjti a színes kavicsokat. Csak valakiben ez a gyűjtőszenvedély kiteljesedik, és tovább érdeklődik, majd fejleszti tudását az ásványok világában.
A kiállításon a puhább, könnyebben megmunkálható ásványok szerepelnek, például a kalcit, aragonit, mészkő különböző változatai. A keményebb kőzetfajták közül pedig az ametiszt vagy a kvarc.
Röviden a kiállításon szereplő ásványokról
Kalcit: A kalcitok sokféle színben fellelhetők, színtelen, fehér, sárga, barna, vöröses, kékes, fekete. A kalcit, ahogy a neve is mutatja jórészt kalciumból áll, amely a leggyakrabban előforduló ásványi anyag az emberi szervezetben.
Aragonit: Az aragonit egy karbonátásvány, a kalcium-karbonát rombos kristályrendszerű ásványa. A színeződéseket elsősorban a vastartalom okozza. A láng hatására kissé megduzzad és apró durva szemekké vagy porrá hullik szét. Kristályait leginkább tömeges kőzetekben, érctelérekben találják.
Kvarc: A kvarc az oxidok és hidroxidok osztályába tartozó ásványfaj, a szilícium-dioxid egyik szerkezeti változata. A kvarc a földkéreg egyik legelterjedtebb ásványa. A savanyú magmából keletkezett eruptív kőzeteknek lényeges alkotórésze; kvarcszemekből állnak a puszták, sivatagok, folyóvizek s részben a tengerek homokja, kavicsa, úgyszintén a homokkő. Nem hiányzik a metamorf kőzetek, valamint a gazdasági szempontból jelentős ásványelőfordulások ásványai közül sem. A kvarcnak szép színű, aránylag könnyen található változatai közül kerültek ki az első drágakövek.
Ametiszt: Az ametiszt a kvarc ásványnak az ibolyaszínű változata. A név a görög metiszménosz, azaz részeg szó fosztóképzős alakja, vagyis jelentése józan.
Az Ásványok felhasználása kreatívan című kiállítást még három hétig látogathatják az ásványok és kőzetek szerelmesei.