Nem csak a kolbászé volt a főszerep a Csabai Kolbászfesztivál utolsó napján. A gyermekek a közlekedés legvédtelenebb és legveszélyeztetettebb résztvevői, éppen ezért tartottak közlekedés-biztonsági fejlesztő napot.
A sportcsarnokban berendezett KRESZ pályán azt mutatták meg a gyerekeknek, hogyan közlekedjenek helyesen. - A fejemre kell egy sisak, és hogy ha sötétben megyek, akkor világítson ez a ruha, hogy a kocsik ne jöjjenek nekem - sorola fel Ferenczi Hanna a biciklizéshez szükséges felszereléseket.
Az akcióprogramra 5–12 éves gyermekeket és szüleiket várták azzal a céllal, hogy egymásra épülő, interaktív játékokkal, színezőkkel, elsősegély-nyújtási tesztekkel járják körül közösen a baleset-megelőzés témakörét.
A rutinpálya mellett kvíz és rajzfeladatok is vártak a kicsikre. Lázár Panna elmondta: - rajzoljam rá azokat a dolgokat, hogy mik kellenek, hogy jól tudjak közlekedni, és még azt, hogy milyen az a mellény, amit szoktunk hordani biciklizéskor.
A helyszínen azt is bemutatták, hogyan kell szakszerűen újraéleszteni. Tóth Bea iskolai védőnő segítette a jelenlévőket: - a gyerekeknek nagyobb bátorságuk van mint na szülőknek, a gyerekeknek sokkal nagyobb önerejük van, és sokkal nagyobb önbizalma, hogy idejöjjön és egy kicsit megnyomkodja kedves barátunkat, Johnny-t, és utána kipróbálják. De először mindig a gyerek.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a közlekedők nem mindig helyes ismeretekkel rendelkeznek például a közlekedésről, vagy arról, milyen biztonsági felszereléseket kellene használniuk. Pedig mint elhangzott, fontos, hogy a szülők és a pedagógusok a helyes ismereteket adják át - fogalamazott Garamvölgyi László, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója.
- Ez a célcsoport az egyik legveszélyeztetettebb, bűn- és balesetmegelőzési szempontból is, ugyanakkor az ismeretek befogadására meg a legfogékonyabb, úgyhogy lehet velük értelmesen beszélni, és ezért fontos, hogy most, ebben a korban a helyes szabályokat tanulják meg tette hozzá Garamvölgyi.
Az interaktív foglalkozáson azonnali visszacsatolást kaptak a gyerekek, ugyanis a közlekedési szakemberek folyamatosan ellenőrizték, segítették a gyerekeket, és amennyiben helytelenül oldottak meg egy feladatot, korrigálták azt.